‘Münasip’ cevabı verdik

Bağış, Antalya’da katıldığı ’Resort Turizm Kongresi’nde, “Bizim demokrasi anlayışımız da siz turizmciler gibi ’Herşey dahil’ üzerine kurulu. Turizmde olduğu gibi demokraside de milletimize bütün fırsatları aynı paket içinde sunmaya çalışıyoruz” dedi.

Antalya’da, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) yayın organı turizm ve seyahat endüstrisi dergisi ’Resort’ tarafından düzenlenen Resort Turizm Kongresi’nin açılış oturumuna katılan Bağış, Türkiye’nin siyasi ve demokratik istikrarın en önemli semerelerini, meyvelerini turizm sektöründe de yediğini söyledi.

AB TOPLANTISINDA KARİKATÜR KRİZİ / WEB TV

“MÜNASİP CEVABI VERDİK”

Son 9 yıl içerisinde Türkiye her geçen gün demokratikleşip, şeffaflaştıkça, kalkındıkça herkesin kazandığını belirten Bağış, kısa süre önce Prag’da ardından Bürüksel’de temaslarda bulunduğunu anlattı. AB Bakanı Bağış, “Oralarda 4 günlük seyahatimizde Türkiye’nin yaktığı umut ışığının insanları nasıl aydınlattığını gördük. Türkiye’ye bakışların nasıl değiştiğini gördük. Evet, bazı hastalıklı zihniyetlerle de karşılaştık. Ama onlara da münasip cevaplarını verdik” dedi.

Türkiye’nin, geçmiş 10 yıl içinde sunduğu ’İçine kapanık fotoğrafı’ geride bırakarak bugün kısa süre içerisinde yapılan demokratikleşme hamleleriye ilgi odağı haline geldiğini kaydeden AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, şöyle devam etti:

“İçeride güçlü bir siyasi irade ile sağladığımız istikrar ve güven ortamı, çok şükür, Türkiye’ye yatırımı da turizm açısından da, konuklarımızı da getirme konusunda bize çok önemli bir platform sağladı. Bizim demokrasi anlayışımız da aynı siz turizmciler gibi herşey dahil üzerine kurulu. Turizmde olduğu gibi demokraside de millete bütün fırsatları aynı paket içinde sunmaya çalıştık. Bu ülkenin hiçbir vatandaşı arasında ayrım yapmamaya çalışıyoruz. Doğulusu- batılısı, kadını- erkeği, genci- yaşlısı, Kürd’ü, Çerkezi, Lazı, Abazası, Boşnağı hiçbir ayrım yamadan bu ülkenin her bir vatandaşının anayasal haklarından sonuna kadar yararlanması için çalışıp çabalıyoruz. Bunun neticesinde de Türkiye her açıdan farklı bir noktaya geldi.”

Türkiye’nin AB’ye ilk başvurduğu yıllarda 1959 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısının 198 bin 841 olduğu halde bu rakamın 30 milyona yaklaştığını belirten Başmüzakereci Bağış, Türkiye’nin yıllık turizm gelirinin 9 milyon dolar şu anda yılda 30 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

“AB’NİN BİZE İHTİYACI VAR”

AB’nin aslında ekonomik ve siyasi birlik olmaktan ziyade bir fikir, insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesi olduğunu kaydeden Başmüzakereci Bağış, “Ama bu kıtaya barış projesini küreselleştirmek istiyorsak Türkiye’nin o projenin içinde yer alması gerekir” dedi. Türkiye’nin Doğu’nun en Batılı, Batı’nın en Doğulu ülkesi olarak muazzam bir potansiyeli temsil ettiğini belirten Bakan Bağış, “Mısır’a Libya’ya, Tunus’a gidip oradaki kardeşlerimizle Cuma namazı eda edebilecek bir çok müslüman lider vardır. Aynı coğrafyalara gidip demokrasi ve laikliğin erdemlerinden bahsedebilecek bir çok batılı lider de vardır ama hem onu hem onu yapabilcek çok fazla lider yok şuan dünyada” diye konuştu.

Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahire Havalimanı’nda 20 bin Mısırlı tarafından karşılandığını, Libya’da “Anayasanız da demokrasi ve laikliğe mutlaka yer verin” dediğinde 25 bin kişinin kendisini alkışladığına dikkati çekti.

Konuşması ardından kongrenin ev sahibi ’Resort Turizm Dergisi’ imtiyaz sahibi AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’a Antalya’nın sembollerinden ’teke’ heykelciği hediye etti.

RESORT TURİZM KONGRESİ

Divan Talya Convention Center’de düzenlenen kongreye AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’ın yanı sıra Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, TUİ AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Michael Franzel, Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Ahmet Barut, Resort Dergisi İmtiyaz Sahibi ve AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır ile birlikte çok sayıda turizmci katıldı.

Haber Linki:
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=19384027

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın