Türofed Başkanı Osman Ayık Sunumu ‘Kongre 2016’

Yol haritasına ihtiyacımız var

“Gelinen noktada dünya turizmindeki son gelişmeler dikkate alındığında Türkiye’nin artık yeni bir senaryo belirlemesi gerekiyor.”

Osman Ayık’ın sunum görsellerini ve sunum özet metnini aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 6’ncı Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin turizmde önemli deneyim kazanıp birikim elde ettiğini, bunun sürdürülebilmesi için yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin en büyük katma değerlerinden biri turizmdir” diyen Ayık, turizmdeki gerilmenin ilk işaretlerinin 2014’te geldiğini, 2016’da dramatik boyutlara ulaştığını belirtti.

“İş kanununda turizme özel başlık açılsın”

İstihdam konusunun önemine de değinen Ayık, istihdamın sürekliliğinin altını çizdi. Ayık, ürün çeşitlendirmesinin de bundan sonra öneminin daha da artacağını vurguladı, iş kanununda turizm sektörü ile ilgili özel başlıklar açılması gerektiğine işaret etti.

Turizmin istihdama doğrudan etkisi olduğunu, genç ve kadın istihdamında önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Ayık, gelinen noktada dünya turizmindeki son gelişmeler dikkate alındığında Türkiye’nin artık yeni bir senaryo belirlemesi gerektiğine dikkat çekti.

“Ekonomik ve siyasi sıkıntılar büyümenin önünde engel”

Türkiye’nin turizmdeki büyümesini sürdürüp sürdüremeyeceği sorusunun önem kazandığını kaydeden Ayık, Türkiye’nin normal koşullarda bu yarışta ilerleyebileceğini ancak, son zamanlardaki siyasal ve ekonomik sıkıntıların bu noktada dezavantaj yarattığının altını çizdi.

“Yol haritasına ihtiyacımız var”

Özellikle küresel bazda yayılan terör eylemlerinin turizmi ciddi bir biçimde tehdit ettiğini vurgulayan Ayık, bu noktada dünyadaki diğer kurum ve kesimlerle ortak çalışılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Ülkeler, milletler ve tüm katmanlar arasındaki ilişkileri onarıcı bir etkimiz var. Türkiye’de şu anda yaşanan sıkıntılar önemli. Burada belki bir uzlaşma kültürüne ihtiyacımız var. Siyaset kurumunun birtakım şeylere farklı açıdan bakması ortamı geriyor. İktidarı ve muhalefeti ile bu değeri korumalıyız. Önümüzdeki süreçte parlak günlere dönmek için bir yol haritasına ihtiyacımız var.”

Ulusal strateji vurgusu

Turizmin onarcı bir özelliği de olduğunun altını çizen Ayık, bir uzlaşma kültürüne ihtiyaç olduğuna işaret ederek; siyasal kesimleri iktidarı, muhalefeti ile bir araya gelerek yaratılan turizm değerini korumaya çağırdı. Bu noktada yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğuna işaret eden Ayık, tüm bileşenlerin bu noktada bir araya gelmesi ve ulusal bir strateji oluşturulması gerektiğini kaydetti.