Türk- Alman Turizm Forumu’nda gerçekler ilk ağızlardan konuşuldu

 

Türk- Alman Turizm Forumu

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı:
Söz alan ve almayan dostlarımıza çok yararlı ve kritik tespit, eleştiri ve önerileri için teşekkür ederim. Ben ve arkadaşlarım daha önce de bazıları dile getirilenleri not ettik.

Türk- Alman Turizm Forumu

DRV Başkanı Norbert Fiebig:
T
ürk turizmi ile dayanışma göstermek için geldik. Türkiye’nin Almanya için ne kadar önemli bir ülke olduğunu konuşmaya gerek yok, rakamlar ortada.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık:
İptal edilen DRV kongresinin yarattığı olumsuz havayı kırmak amacıyla gerçekleştirilen bu toplantıya gelen DRV üyeleri ve Alman dostlarımıza teşekkürler.

AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman:
Alman seyahat endüstrisi bu zor günümüzde gereken dayanışmayı gösterdiği için teşekkür ederim. Her zaman olduğu sektör aktörleri olarak bizler yine önemli iş yaptık.

 

Uluslararası Resort Turizm Kongresi Danışma Kurulu, Alman Seyahat Birliği (DRV)’nin kongresini  TÜRSAB evsahipliğinde Kuşadası’nda yapacakken iptal etmesi üzerine, bunun Türkiye’nin turizmde en büyük pazarı Almanya’da neden olacağı olumsuzluğu gidermek amacıyla harekete geçti ve Almanya’ya giderek DRV yöneticileri ile görüştü.

İptal edilen DRV kongresi yerine

Görüşmede DRV kongresinin iptalinin neden olacağı sıkıntılar konuşuldu. Buna çözüm olabilecek çalışmanın ne olabileceği konuşulurken Antalya’da yapılacak 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi gündeme geldi. Bunun üzerine DRV Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile Almanya’nın önemli tur operatörleri ve seyahat acentelerinin sahip ve yöneticilerinin katılacağı bir toplantı yapılarak Alman kamuoyuna mesaj verilebileceği kararlaştırıldı.

Bakan sektörü dinledi

  1. Uluslararası Resort Turizm Kongresi kapsamında Antalya Lara’daki Adalya Elite Otel’de gerçekleştirilen ‘Türk-Alman Turizm Forumu’ bu zeminde çok önemli bir işlev gördü.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, yanına Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i de alarak Almanya’dan gelen DRV yöneticileri ve tur operatörleri ile Türkiye’nin her bölgesinden 16 otelcilik derneği başkanının katılımı ile yapılan ‘Türk-Alman Turizm Forumu’na katıldı.

Toplantının açılışını yapan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Uluslararası Resort Kongresi Danışma Kurulu Üyesi Yusuf Hacısüleyman “Alman seyahat endüstrisi bu zor günümüzde gereken dayanışmayı gösterdiği için teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da Kuşadası’nda iptal edilen DRV kongresinin yarattığı olumsuz havayı kırmak amacıyla gerçekleştirilen bu toplantının önemli olduğuna işaret ederek  “Sağolsunlar DRV üyeleri ve Alman dostlarımız da kırmayıp geldiler. Bu olumsuz havayı nasıl kıracağımıza ilişkin önerilerinizi almak isteriz” diye konuştu.

“Türkiye bizim için de önemli”

Daha sonra ilk sözü alan Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, “Türk turizmi ile dayanışma göstermek için geldik” diyerek şunları söyledi:

Türk-Alman turizminde kötü geçen 2016 sezonunun analizini yapmak ve güncel durumu konuşmak için böyle bir forum düzenlendi. Yüzde 40’lara varan erken rezervasyonları konuşmak ve ortaklığımızı pekiştirmek için buradayız. Türkiye’nin Almanya için ne kadar önemli bir ülke olduğu konusunda çok konuşmaya gerek yok rakamlar ortada. Türkiye’nin Almanlara sunduğu turizm ürününün dünyanın hiçbir yerinde sağlanamadığını görüyoruz. Türkiye’nin yerine konabilecek bir ürün yok.

Türkiye’ye dönük turist düşüşünde güvenliğin başrol oynadığına dikkat Fiebig, önemli bir konuya daha dikkat çekti. ”Karşı karşıya kaldığımız yeni bir fenomen var. İnsanlar bir destinasyonla ilgili karar verirken, demokrasi, insan hakları ve özgürlükleri de göz önünde bulunduruyor. Bu yeni bir fenomen. Bunu hafife alamayız.

Bakan Avcı da Türkiye turizminin marka şehri Antalya’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ve katkısı olanlara teşekkürlerini bildirdi. DRV Başkanı Fiebig’in çizdiği çerçevenin sevindirici olduğunu belirten Avcı, bunun gerçeklik de kazanması gerekir dedi.

Nizamettin Şen: PKK-FETÖ lobisi

Türk-Aman Turizm Forumu’nda söz alan Antalya Tanıtma Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen, birinci önceliğin terörün yanında siyasal konjonktürdeki değişiklikler olduğuna dikkat çekti. “Almanya’da karşımızda müthiş bir lobi faaliyeti var. Biri Almanya da bütün kanallara giren PKK lobisi, diğeri FETÖ lobisi. Bunları gözden kaçırırsak sorunlar devam edecek. Bu durumdan yalnız biz değil Alman dostlarımız da büyük paralar kaybediyor. Bu nedenle birlikte yeni şeyler geliştirmek gerekir. Çok hızlı biçimde yeni oluşumlar yaratmalıyız. Burada Alman ve Türk sivil toplumuna görevler düşüyor” dedi.

Alman tatilci otelden memnun ama…

Daha sonra Almanya Turizm Araştırmaları Merkezi Başkanı Armin Vielhaber söz aldı. Vielhaber şunları söyledi: “Almanların yüzde 80’i henüz Türkiye’de tatil yapmamış. Bu önemli bir potansiyel. Yeni bir başlangıç yapmamız gerekir. Ocak ayında Alman tatilciler Türkiye’de ne arıyor, ne istiyorlar diye 9 bin kişi ile bir anket yaptık. Alman tatilciler Türkiye’de otellerden aldıkları hizmetlerden memnun. Ama ülkenin günlük yaşamındaki sorunlarından endişeli. İnsanların durumu, özgürlükler, kadınların durumu hakkında bilgi akışına izin verin.”

Kadir Uğur: Sorun siyasi

Merkezi İsviçre’de olan Bentour Reisen sahibi Kadir Uğur, “Çok acil lobi faaliyetine girişmemiz gerekir” diyerek başladığı konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

“Sığınmacılar için 10 milyar dolar harcayan bir ülke turizm için 4-5 milyon avro değil, 150-200 milyon harcamalı. 150 – 200 milyon vermezsek 20 milyarı alamayız. Acenteleri, tur operatörlerini, buradaki otelleri motive etmek gerekir. Ateşin üzerine birkaç damla ile değil kova ile gidersek söndürebiliriz. Golfçüleri Türkiye’ye getirmek istedim. Ama gelmek istemediler. Sorunun güvenlik olmadığını Türkiye’deki rejim olduğunu söylediler.”

Türk-Alman Turizm Forumu’nda söz alan Björn Conrad (Schauinsland), Reiner Jansen (TJC), Monika Urbschafdt (Alltours), Thomas Bösl (RTK) yaptıkları konuşmalarda durumun kötü olduğunu, bunu değiştirmek için iki ülkedeki sektör kuruluşları, firma sahip ve yöneticileri ile kamu yönetimlerinin birlikte çalışması gerektiğini söylediler.

Konuşmacıları dinledikten sonra yeniden söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise şunları söyledi:

“Bütün söz alan ve almayan dostlarımıza çok yararlı ve kritik tespit, eleştiri ve önerileri için teşekkür ederim. Ben ve arkadaşlarım daha önce de bazıları dile getirilenleri not ettik.”
Türk-Alman Turizm Forumu yurtdışı katılımcıları

Norbert Fiebig            DRV Başkanı

Dieter Lohneis            DRV Yöneticisi

Alexander Schulten    DRV Yöneticisi

Volker Adams            DRV Yöneticisi

Günter Ihlau               UNWTO

Thomas Bösl               RTK

Ralph Schıller             RTK

Mario Krug                 lMX

Hicabi Ayhan             FTI

Monıka Urbschat        Alltours

Mıchael Rabe              BTW

Raıner Jansen             TCJj GmbH

Songül Göktaş Rosati            Thomas Cook-Öger Tours

Armin Vielhaber         Institute for Tourism and Development

Claudia Mitteneder    Institute for Tourısm and Development

Klaus Hildebrandt      FVW Editörü

Florian Hölzen            FVW

Kamil Özil                  Meeting Point Turkey

Hikmet Atilla              Rafinesse Travel

Önder Sancarbarlaz    Sancarbarlaz Tours

İsmail Algın                LMX –ITS Turkey

Deniz Uğur                 Bentour

Kadir Uğur                 Bentour