Türk havayolu şirketlerini gelecekte önemli riskler bekliyor

Corendon Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde havacılık sektörünün önündeki güçlükler ve risk faktörlerini anlatırken, sorunların AB bölgesi ile sınırlı olmadığını belirterek, İran pazarında da sorun olduğunu, risklerin turizme yansımaları olacağın söyledi.

Corendon Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer

6’ıncı Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Corendon Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, krizin havayollarını nasıl etkilediği ve Türk bayraklı havayolu şirketlerinin karşı karşıya olduğu zorluklar ve riskleri anlattı.

 

Havacılığın dünyada yüzde 4 büyürken, Türkiye’de yüzde 7,5 büyüdüğüne işaret eden Karaer, Türkiye’de 530 uçağın 350’sinin THY’nin 180’sinin diğer şirketlerin filosunda yer aldığı bilgisini verdi.

 

Havacılıkta Türk bayraklı şirketleri zorlayan yeni gelişmeler ve risklere işaret eden Karaer, gelecekte Türk havayolu şirketlerinin karşılaşabileceği güçlükleri örnekleri ile anlattı.

 

“Karbon vergisi gelecekte risk yaratabilir”

 

Avrupa Birliği’nde karbon tüketimi ile ilgili getirilmek istenen vergilerin risk oluşturduğunu ifade eden Karaer, tepkiler sonucu henüz uygulanmadığını ancak bunun destinasyonlara ek maliyet yükü getireceğini belirtti.

 

“TCO sertifikası engeli de çıkabilir”

 

Türk bayraklı havayollarının önünde Avrupa Birliği’nin ilişkide olduğu birlik dışından ülkelere uyguladığı TCO sertifika engeli de çıkabilir. Biz aldık ama bu kapı ne zaman kapanır, ne zaman aralanır bilemeyiz.

 

“5. Trafik Hakkı bizi zorluyor”

 

“5. Trafik Hakkı” konusuna da değinen Karaer, bunun da korkulan konular arasında yer aldığını belirtti. Bir Avrupa ülkesinde mevcut firmaların yeterli uçuş ağı olmaması halinde Avrupa’dan bir başka ülkeden firmanın gelerek Türkiye’ye uçabileceğini söyledi. Karaer, Türk bayraklı havayolu şirketlerinin bu durumdan da olumsuz etkileneceğini belirtti.

 

“Avantajlar riske dönüşüyor”

 

Karaer, “Bu gelişmelerle birlikte hem tur operatörlüğümüzü hem havayolu ayağımızı geliştirdik. Riskleri ve sorunları daha rahat aşılabilmek adına Hollanda’da Türk bayraklı havayolu şirketimizi kurduk. Ancak önceleri avantaj olarak düşündüğümüz noktaların karşımıza risk olarak çıktığını gördük” dedi.

 

Kriz döneminde aldıkları önlemleri de sıralayan Karaer bu nokta da mevcut risk faktörlerinin karşılarına çıktığını kaydetti. Karaer şöyle devam etti: “11+2= 13 uçaklık program yapardık. 2016 krizi ile 2 kiralık uçağı iptal ettik. Bir uçağımızı da kiraya verdik. 10 uçakla operasyon yaptık. Bir uçağımızı da Corendon Hollanda’ya verelim dedik ama Türk bayraklı uçakla kendi şirketimize de çalışamayacağımız söylendi. Avrupa Birliği böyle bir tutum içinde.”

 

“İran pazarında permi sorunu yaşıyoruz”

 

Türk havayolu şirketlerinin karşılaştığı sorunların AB bölgesi ile sınırlı olmadığını da belirten Karaer, İran pazarında da yaşanan sorunlara işaret etti.

İran’ın 2017 Nevruz dönemi için kendilerine permi vermediğini ifade etti. İran’ın yolcu başı 100 dolar karşılığında permi vereceğini belirttiğini aktaran Karaer, bu soruna çare bulunmazsa, İran pazarının da zora girebileceğini vurguladı. Karaer, resmi makamların bu konuya el atması gerektiğini kaydetti.

 

Karaer, oteller ne kadar mükemmel hizmet sunarsa sunsun havayolu köprüsü kurulmadığı sürece, turist akışını sürdürmenin güçlüğüne dikkat çekti.

 

“Almanya’da yüzde 38 artış yakaladık”

 

Tüm bu olumsuz gelişmelerin yanında bazı olumlu gelişmeler de olduğunu ifade eden Karaer, Almanya’da tur operatörlerinin uçak kapasitelerinden aldıkları payın arttığına dikkat çekti. Almanya’da tur operatörlerinin krizde kapasitelerini başka yerlere yönlendirmeleri sonucunda kapasite sorunu yaşandığını ve bundan Türk havayolu şirketleri olarak kendilerinin kârlı çıktıklarını belirten Karaer, Alman tur operatörlerinden Corendon Havayolları olarak kendilerine gelen rezervasyonlarda bu dönemde yüzde 38’lik bir artış olduğunu söyledi.