Değişim gereğini sektör anlamalı kamu yönetimine de anlatmalı

6’ncı Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ‘Otelcilikte neler oluyor’ konulu oturumunu yöneten Atlas Danışmanlık Başkanı Tavit Köletavitoğlu, sektörün lokomotifi olan konaklama alanında biriken sorunlara çözüm sağlayacak düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerektiğini belirtti.

Atlas Danışmanlık Başkanı Tavit Köletavitoğlu

Turizm yatırımları ile ilgili olarak kamu yönetiminin ayrı ayrı ve işbirliği halinde yapacakları işler olduğunu belirten Köletavitoğlu şunları söyledi:
“İki tarafın yapması gereken şeyler var. Devletin yapması gereken şeyle nelerdir? Bizim yapmamız gereken şeyler nelerdir? Bunları düşünmek lazım. Türkiye’de turizmde en üstteki asıl motor moral gücünde direncin kırıldığını görüyoruz.  Öte yandan devletin tahsisle verdiği yerlerin değerlemesinde zorlanılıyor. Ayrıca bu yerlerin tahsis süreleri kısaldığı için rakamlar düşüyor.
Türkiye’nin turizmdeki bugünkü durumunda yapılacak üç şey var: Birincisi, turistik varlıkların varlıklarını sürdürebilmeleri ve varlık sahiplerinin gücünü ve moral motorlarını iyi çalıştırabilmeleri için onlarla mutlaka bir çalışma yapmak. Bir de bunların uluslararası para ve sermaye piyasaları ile buluşmalarının önünü açmak gerekir.
İkinci bir nokta, bizdeki deniz-güneş-kum Akdeniz’in iki tarafında her yerde var. Akdeniz’in dışında da birçok yerde var. Deniz-güneş-kuma sırtımızı dönmeden hatta deniz-güneş-kumun artacağını bilip ona göre hareket ederek, ama göreceli önemini azaltarak ilerlemeliyiz. Deniz-güneş-kumda diyelim ki yüzde 100 ile başlamışsak bu oran beş yıl içinde yüzde 70’e düşecek, daha sonra yüzde 50’ye kadar inecek ama o yüzde 50’den gelen gelir daha yüksek olacak.

Üçüncü nokta tanıtma, daha doğrusu imaj meselesidir. Bugünkü Türk turizmi ve Türkiye imajı bizi bir yere götürmez. Bugüne dek gelinen yolda başarılı bir ülkeyiz, önce onu tespit edelim. Ancak bizi buraya kadar getiren o çalışmalar artık bizi geleceğe taşımaz.

Bunlar, ben bunu yapmak zorundayım diyen bir iradenin, bir turizm ekolünün bütünleşerek çok kolay yapacağı şeylerdir.”