Türkiye İskandinav pazarında dramatik biçimde geriliyor

Bastıyalı Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bastıyalı –  “İskandinavlar verimliliği artırma gerekçesiyle küçük tur operatörü kıyımında belki de öncü konumdadırlar. Burada milli tur operatörlerinin bir çoğu küreselleşmiş iki grup olan TUI ve Thomas Cook’un TUI Nordic ve Thomas Cook Northern Europe adıyla faaliyet gösterirken, bir de Yunan işadamının kurduğu Apollo Resor de önce Kuoni, sonra DER Turistik bünyesine katıldı. Bunların yanında bir de Detur var. Bu dört grup neredeyse pazarın yüzde 60’ını elinde tutuyor.”

Bastıyalı Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bastıyalı

 

6’ncı Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ‘Pazarlarda Durum’ oturumunda İskandinav pazarının en eskilerinden ve halen en etkili firmalarından olan Bastıyalı Turizm Başkanı Mehmet Bastıyalı, Türkiye’nin hızla güç kaybettiği İskandinav pazarındaki durumu değerlendirdi.

 

Mehmet Bastıyalı kongrede şunları söyledi:

 

“İskandinav ülkelerindeki tur operatörlerine bir göz atacak olursak; milli tur operatörlerinin bugün büyük bir çoğunluğunun küreselleşmiş büyük grupların içinde yer edindiklerini görmekteyiz.

 

Başka bir deyişle TUI ve Thomas Cook Grupları içinde faaliyet gösteren İskandinav tur operatörleri TUI Nordic ve Thomas Cook Northern Europe isimleri altında faaliyet gösterirken, Yunanistan uzmanı olarak bir Yunan işadamı tarafından İsveç sermayeli bir şirket olarak kurulmuş olan Apollo Resor ise önceleri Kuoni grubuna, sonradan da DER Turistik bünyesine katılarak artık İskandinav sermayesi altında faaliyet göstermemektedir. Bunların yanında Detur olumlu yönde gelişme kaydetmektedir. Zaten bu dört grup neredeyse pazarın yüzde 60’ını elinde tutuyor.

 

TUI Nordic ve Thomas Cook Northern Europe gibi iki gurup, zamanla satın alarak bünyelerine kattıkları onlarca küçük çaplı milli tur operatörünü kapatıp yok ederek, kısmen rekabet sorununu ortadan kaldırırken, kârlılıklarını da o oranda artırdılar. Her ne kadar bu durumu orta Avrupa ülkelerinde görsek de, İskandinavlar verimliliği artırmaya yönelik yaptıkları küçük tur operatörü kıyımında belki de öncü konumdadırlar.

 

Türkiye’nin bu pazardaki durumuna gelirsek. 2014’te yüzde 5,5 gerileyen İskandinav pazarı 2015’de de aynı oranda geriledi. Ancak 2016’da çok dramatik bir gerilemeyle karşı karşıya kalındı. İskandinav ülkelerinden Antalya’ya gelen turist sayısı 2015’de takriben 750.000 iken, yüzde 47’lik bir gerileme ile 2016’da takriben 400.000 olarak gerçekleşti.

 

Ülke geneline bakacak olursak, tüm pazarlardaki düşüş oranı yüzde 45,2 iken, İskandinav pazarlarındaki düşüş yüzde 47’ye ulaştı.

 

Türkiye ile ilgili görüşünü sorduğum Thomas Cook Northern Europe Satış ve Pazarlama Müdürü, durumu şöyle özetledi.

  • Türkiye’ye yönelik satışlar, geçen seneki aynı dönem içi satışlarla kıyasladığımızda belirgin bir şekilde düşük kalıyor.
  • Bu talebin düşmesinde, Türk turizm endüstrisinin hiçbir kusuru yoktur.
  • Talebin dramatik bir şekilde düşüş göstermesinin nedenlerinden biri güvenlik sorunudur. İskandinav ülkelerinde artık hiç kimse Türkiye’nin güvenli bir turizm destinasyonu olduğu kanaatinde değildir.
  • Diğer bir neden ise, ülkenizdeki üst düzey politik çevrelerin davranış ve söylemleriyle ilgili olup bu gibi kişilerin tutumları, Türk turizmini olumsuz etkiliyor. Bu, benim şahsi fikrim değil, gerçekleri yansıtan bir tespittir.

Türk turizmi geçmişte de çok badireler atlatmış, sıkıntılı dönemlerden geçmiştir. Bugün her ne kadar içinde bulunduğumuz durum iç açıcı olmasa da, yaşanmakta olan olumsuzlukların giderilmesi durumunda, hızlı bir toparlanma süreci yaşayacağımıza inancım tamdır.”