Rusya’dan 500 bini bizden 3 milyon turist gelecek

Thomas Cook-Rusya Intourist  Direktörü Chavdar Stoyanov – “2017 yılında Rusya’dan Türkiye’nin güneyi ve batı sahillerine toplamda 2.5-3 milyon tatilci gideceğini öngörüyoruz. Bunun 500 binini Intourist olarak biz göndereceğiz. Rusya artık resesyonda değil, ama ekonomik olarak hâlâ zayıf. Bu nedenle insanları motive etmek gerekir.”

Thomas Cook Intourist Direktörü Chavdar Stoyanov


6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi kapsamında gerçekleştirilen “Pazarlarda Durum” başlıklı panele konuşmacı olarak katılan Thomas Cook-Rusya Intourist Direktörü Chavdar Stoyanov, Rusya pazarını  domine  eden  beş büyük tur operatöründen biri olduklarını  ve pazarda yüzde 20’ye yaklaşan  payları olduğunu belirterek, şunları  söyledi:

“Siyasi krizin bittiğini söyleyebiliriz. Artık işimize bakmalıyız. Türkiye destinasyonunun alternatifi yok. Ruslar her hangi bir nedenden dolayı Türkiye’ye gelemediği zaman Soçi ve bir-iki yer dışında gidebilecekleri fazla yer yok. Rus turistler Türk yemeklerini seviyor. Havanızı, güneşinizi seviyor, tesisleriniz kaliteli. Üstelik fiyatlarınız da son derece cazip. Tüm bunları üst üste  koyunca Rus turistin Türkiye’yi neden sevdiğini  ve neden bu destinasyondan vazgeçmediğini anlamamız kolaylaşıyor. Gelecek sezona  ilişkin aldığımız sinyaller son derece olumlu.Eylül ayında Türkiye satışları açıldı ve Ruslar Türkiye’ye gitmeye  başladı. Bu yıl Rusların çoğu tekrar Türkiye’ye gelecek. 2017 yılında Rusya’dan Türkiye’nin güneyi ve batı sahillerine toplamda 2.5-3 milyon tatilci gideceğini öngörüyoruz. Bu nedenle uçuşlar desteklenmeli. Rusya artık resesyonda değil, ama ekonomik olarak hâlâ zayıf. Bu nedenle insanları motive etmek gerekir.

Bu yıl yaşanan uçak krizi sonrası ilişkiler bir yandan  normale dönerken öbür yandan  Türk hükümetinin tur operatörlerine verdiği yakıt desteğinin devam  ediyor olması gelecek  yıla ilişkin umutlarımızı arttırıyor.  Intourist  olarak 2017  için Türkiye’ye göndereceğimiz turist sayısını 500 bin olarak hedefledik. Bu  son derece  gerçekçi  bir hedeftir.

Rus tatilciler Türk pazarını yakından tanıyor. Normal zamanlarda Türkiye’ye 4 milyonu aşkın turist geliyor. Türkiye fiyat/kalite dengesi açısından Rus turistin beklentilerini karşılıyor. Rus turistin Türkiye’yi tanıyor olması, bu pazarda fiyat/kalite dengesini yakalamış olması ve Türkiye’nin alternatifinin olmamasından hareketle belirlediğimiz hedefin gerçekçi olduğunu söylemek istiyorum.”

Stoyanov daha sonra gazetecilerle görüşürken de 2017 için Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kendilerine koydukları hedefi uçak krizi ertesindeki iki ülke arasında yaşanan olumlu gelişmelere ve Rus tatilcilerin Türkiye’ye olan ilgilerine dayandırdıklarını söyledi.

Stoyanov, Intourist’in diğer tur operatörlerinden farklı olarak Antalya’nın yanı sıra diğer bölgelere, özellikle Marmaris’e önem verdiğini kaydetti. Bu bölgelerde ciddi büyüme gösterdiklerine işaret eden Stoyanov, “Türkiye politikamız bu şekilde devam edecek. Yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkman tablonun da lehimize olduğunu düşünüyoruz. Onun için hedeflerimiz gerçekçidir” dedi.

Xxxx

Kutu…kutu

Intourist kaç kişi getirmişti?

2017 yılı için Türkiye’ye 500 bin turist göndermeyi hedefleyen Intourist, 2014’te Antalya’da yüzde 100, Marmaris’te yüzde 290 büyüyerek 2015 yılında Antalya’ya 250, Marmaris’e 60 bin turist göndermişti. Intourist Türkiye yöneticileri hedefleri ile ilgili olarak otelcilerle konuştuklarını, bu konuda otelcilerden destek aldıklarını belirtiyorlar. “Otelci ve tur operatörleri Rusya’da yaşanan olaylardan sonra bu pazarda gerçekçi olmalı” diyen Intourist yöneticileri, pazarın eski haline gelmesi için herkesin bu dönemde fedakarlık yapması gerektiğine dikkat çekiyorlar.