Rusya ile Ruble üzerinden ticaret için epey yol alındı

Hakan Ateş / Denizbank Genel Müdürü – “Hem tarımda hem turizmde tur operatörlerimizle Ruble-Lira konusunda neler yapılabilir değerlendiriyoruz. Merkez Bankası’nın da bu konudaki destekleriyle çok önemli yol kat ettiğimizi ifade edebilirim. Sezona yetişeceğimizi düşünüyorum. Rus turistlerin kur farklarından fazlaca etkilenmeden Ruble üzerinden tatil satın alarak gelmelerinin Rus turist sayısını artıracağını ve hasılata katkıda bulunacağını düşünüyoruz.”

Hakan Ateş / Denizbank Genel Müdürü

  1. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye’nin son 15 yıldaki ekonomik gelişimi ile ilgili bir konuşma yaptı.

 

Ateş, hazırladığı sunum eşliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de son 15 yılda ekonomi ve turizmdeki gelişmeleri rakamlar ve örneklerle anlattı.

 

DenizBank olarak turizm sektörünü desteklemek için üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade eden Ateş, “Biz sadece resort otelleri değil, pansiyonları da finanse ediyoruz. KOBİ’lerimize destek olmanın hayati önemde olduğunu düşünüyoruz. Çok yakında başlayacak programla da Kredi Garanti Fonu ve TOBB’un iş birliğiyle çok önemli açılımlara turizm sektöründe de yer vereceğimizi şimdiden ifade edeyim” dedi.

 

Avrupa Birliği ile ticaretin önemine de işaret eden Ateş, “Dış ticaret hacmimizde Avrupa’nın payı yüzde 41’dir. Turistlerin yüzde 49’u Avrupa’dan gelmektedir ve doğrudan yabancı yatırımların, son beş yılda ülkemize gelen yatırımların yüzde 72’si Avrupa’nın 19 ülkesinden gelmiştir” diye konuştu.

 

Ruble ile ticaret  

 

Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette, tarım ve turizm sektörlerinde ülkelerin kendi paralarının kullanımı konusunda çalıştıklarını belirten Ateş, şunları söyledi:

“Hem tarımda hem turizmde tur operatörlerimizle ruble-lira konusunda neler yapılabilir değerlendiriyoruz. Merkez Bankası’nın da bu konudaki destekleriyle çok önemli yol kat ettiğimizi ifade edebilirim. Sezona yetişeceğimizi düşünüyorum. Rus turistlerin kur farklarından fazlaca etkilenmeden Ruble üzerinden tatil satın alarak gelmelerinin ve hatta Ruble cinsinden kredilendirerek taksitler halinde turizm harcamalarını yapabilmelerinin sağlanmasının Rus turist sayısını artıracağını ve hasılata katkıda bulunacağını düşünüyoruz.”

 

Dövizdeki artış

Ateş, Dolar kurunda normalin üzerinde bir balon oluştuğunu, işin teknokrat ve teknisyenlere bırakılması halinde kurlardaki hareketliliğin önüne geçilebileceğini söyledi.

Döviz kurunda yaşanan hareketliliğin ABD’nin faiz kararlarıyla Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik sorunlardan kaynaklandığını belirten Ateş, “Şu anda en büyük korku ve endişe; acaba Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelere dışarıdan para gelecek mi? Korku bu” dedi.

Jeopolitik risklerin artması, Fitch’in not düşürmesi halinde dışarıdan kaynak girişlerinin çok zorlaşacağını vurgulayan Ateş, Libor ve Eurobor’da yaşanacak artışa bağlı olarak değişken faizli kredi maliyetlerinin yükseleceğini bildirdi. Ateş, Dolar’daki yükselişin ABD ekonomisine zarar vermeye başladığını, FED’in faiz artışını erteleyebileceğini de söyledi.

TL’nin kaybı daha çok

Ateş, dövizdeki hareketliliğin gelişmekte olan ülkeleri etkilemekle birlikte Türkiye’nin bu süreçten çok daha fazla etkilendiğini, TL’de daha büyük kayıp yaşandığını söyledi.

TL’nin Dolar karşısında değil, aynı ligde bulunan Rus Rublesi ve Güney Afrika Randı’na karşı da yüzde 20’den daha fazla değer kaybettiğine dikkat çeken Ateş, “Bu durumun 15 Temmuz sonrası yaşanan olaylarla jeopolitik nedenlerden kaynaklandığını düşünüyorum. En son Adana’da patlayan bombayı medya 2.5 saat son dakika diye verdi. Çok çok üzülüyoruz, içimiz yaralar bağladı. Ama kendi ayağımızı vuruyoruz” diye konuştu.

Hakan Ateş, iç ve dış etkenlerdeki kötüleşmeye bağlı olarak TL’deki düşüşün devam edebileceğini de belirtirken, bununla birlikte Dolar’daki 3.40- 3.50 gibi seviyeleri Türkiye’nin hak etmediğini ifade etti.

Hakan Ateş Plaketini Bakan Nabi Avcı’dan alıyor..