Bu kaliteyi bu fiyata satamıyorsak bu bizim başarısızlığımızdır

RTK CEO’su Thomas Bösl – “Krize rağmen otellerdeki kaliteyi ayakta tuttuğunuz için çok teşekkür ediyorum. Müşteri Türkiye’de bir müşteri gibi değil bir misafir gibi karşılanıyor. Bu hizmeti bu fiyatlara satamıyorsak bu bizlerin başarısızlığıdır. Daha fazla fiyat düşürmeyin”

RTK CEO’su Thomas Bösl

 

Türkiye’de ve Avrupa’da 2017 turizm sezonunun zor geçeceğini söyleyen Alman seyahat acenteleri işbirliği kuruluşu RTK’nın CEO’su Thomas Bösl, 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde hazırladığı sunum eşliğinde yaptığı konuşmada, “2016 zor bir yıl oldu. Bu krizi birlikte nasıl atlatırız, buna çalışmak gerekir” dedi.

Bünyelerinde Almanya ve çevresindeki diğer ülkelerden toplam 8 bin seyahat acentesi bulunduğunu söyleyen Bösl, şunları söyledi:

“Almanların tatil bakış açısını çok iyi bilmeniz gerekir. Seyahat acentesi birçok ülkeye göre Almanya’da çok önemlidir. Çünkü tatilci ile arasında uzun yıllara dayanan bir güven anlaşması oluşmuş. Bunun bir nedeni de Almanya’da seyahat acentelerinin aile şirketleri olmasıdır. Acenteler bu anlamda çok etkili platformlardır. İletişimde güçlük yaşanan dönemlerde bizim bu gönül elçilerini daha etkili kullanmamız gerekiyor. Acentelerle daha fazla ilişki ve diyalog olmalı.”

“Türkiye’deki kriz bizi de vuruyor”

“Sizin yaşadığınız kriz bizi de çok sert biçimde vuruyor. Türkiye ile sıkı bağlarım ve yoğun duygularım olduğu için bu benim için çok üzücü. 30 yılda elde ettiğiniz başarıdan büyük gurur duyuyoruz. Bu ortak başarı hiçbir şekilde yıkılmamalı ve hiçbir siyasi krizin bunu yıkmasına izin verilmemeli. Son yıllarda yakaladığımız başarı dostluğumuzun bir ürünüdür.
Otellerdeki kaliteyi sürdürülebilir kılmak gerektiğini geçen yıllarda da sürekli söyledim, söylüyorum. Bu kaliteyi ayakta tuttuğunuz için çok teşekkür ediyorum. Müşteri Türkiye’de bir müşteri gibi değil bir misafir gibi karşılanıyor.”

Türkiye’de yüzde 30’laın üzerinde düşüşler oldu

Bu yılki düşüşlerin turist sayısında değil cirolarda olduğuna işaret eden Bösl, “Almanya pazarında yüzde 31’lik bir düşüş var. Bu kayıp Belçika’da yüzde 35’e, Hollanda’da yüzde 47’ye ve Fransa’da yüzde 57’ye çıktı. Ama daha kötüsü önümüzde. 2017 satışları başladı. Şu anda kaynak ülkelerimizin toplamında Türkiye, 2016’ya göre yüzde 58 eksi gösteriyor. Yüzde 58’lik düşüş hepimiz için çok ciddi bir uyarıdır. Bunu dikkati alarak bugünden hemen gerekli tedbirleri almamız lazım. Çünkü Almanya’daki ana rezervasyon dönemi başlamak üzere. Yoğun rezervasyon dönemine 1 ay kaldı. Eğer bu bir aylık dönemde işler değişmez, bu tablo toparlanmaz ve 2017 Kasımı’nda bu eksi yüzde 58 olduğu gibi kalırsa, işte o zaman felaket olur” diye konuştu.

 

“Daha fazla fiyat düşürmeyin”

“Daha fazla fiyat düşüşü yapmayın” uyarısında da bulunan Bösl, “Kriz dönemlerinde gerçek dostları, arkanızda kimin durduğunu görmüş oluyorsunuz. Eğer bu kaliteyi bu fiyatlara satamıyorsak bu bizlerin başarısızlığıdır” dedi.

 

“Acenteleri ikna etmek önemli”

Bösl şöyle devam etti: “Bir diğer nokta seyahat acentelerini Türkiye satışları için ikna etmek. Şimdilerde Türkiye’yi satmaya ikna etmek Bulgaristan ve Hırvatistan’ı satmaya ikna etmekten daha zor. Birçoğunuzun acenteler ile iyi bağları var. Bu gücünüzü iyi kullanın. Bu bir ekonomik bir güçtür. Bunu Ankara’da iyi kullanın. 2017 yine zor bir yıl olacak. Daha güçlü işbirliği ve mücadeleye ihtiyacımız var. Biz 8 bin acente olarak sizin dostunuzuz. Birlikte eski başarılarımızı yeniden yakalayacağız.”