Türkiye için yeni bir durum var herkes her konuda hassas olmalı

DRV Başkanı Norbert Fiebig – 6. Resort Turizm Kongresi’nde Antalya’da Türk ve Alman turizmcilere seslenen DRV Başkanı Norbert Fiebig demokrasi, insan hakları ve özgürlükler tatil kararlarında etkili olduğuna işaret ederek yeni bir durumla karşı karşıya olunduğunun altını çizdi.

6. Resort Turizm Kongresi için Antalya’ya gelen Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, 24 ve 25 Kasım tarihlerinde iki gün boyunca Türk turizmcilerle buluşarak görüş paylaşımında bulundu.

Kongre kapsamında 24 Kasım’da Antalya Adalya Elite Resort’te bir araya gelen Türk ve Alman turizmciler, Bakan Avcı’nın da katıldığı toplantıda ortak sorunlarını konuştu.

Almanya’daki Türkiye rezervasyonlarda yüzde 40 gerileme olduğuna işaret eden Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, Türkiye ve Türk turizmcilerle uzun yıllara dayanan dostlukları olduğunu vurgulayarak, “Türk turizmi ile dayanışma göstermek için geldik” dedi.

Türkiye’nin Almanya için son derece önemli bir destinasyon olduğuna dikkat çeken Fiebig, “Türkiye’nin Almanlara sunduğu turizm ürününün dünyanın hiçbir yerinde sağlanamadığını görüyoruz. Türkiye’nin yerine konabilecek bir ürün yok” dedi.

“Yeni bir durum söz konusu medya da hassas olmalı”

Türkiye talebinde güvenliğin başrol oynadığına işaret eden Fiebig, turizmde yeni bir durumla karşı karşıya olunduğunun altını çizdi. Norbert Fiebig, ”Karşı karşıya kaldığımız yeni bir fenomen var. İnsanlar bir destinasyonla ilgili karar verirken, demokrasi, insan hakları ve özgürlükleri de göz önünde bulunduruyor. Bu yeni bir fenomen ve dikkatle takip edip hafife almamalıyız. Bu yeni bir meydan okuma. Bu anlamda medyanın da çok hassas olması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

DRV Başkanı Fiebig 25 Kasım tarihinde Barut Lara oteldeki kongrede yaptığı konuşmada ise Türkler ve Almanlar arasında temeli geçmiş yıllara dayanan bir dostluk olduğunu vurguladı.

“Türkiye destinasyon olarak Almanya açısından çok önemli bir ülke. Alman seyahat endüstrisi büyük bir dostluk anlayışı ile Türk turizmcilerinin yanındadır”  diyen Fiebig, şunları söyledi:
“Almanlar Türkiye’yi neden tercih ediyorlar? Çünkü Türk insanının içten yaklaşımını, türk otellerin, aldıkları hizmetin kalitesini seviyorlar. 10 yıllardır iki ülke arasında çok derin ilişkiler kurulmuştur.”

Son yıllarda olumsuz gelişmeler yaşandığına işaret eden Fiebig, Türk-Alman turizminde 2014’ten sonra bir düşüş olduğuna işaret etti.

Fiebig, “10 yıllardır şöyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Çok önemli bir konu var, o da güvenlik konusu. Yaşanan terör saldırılarından sonra güvenlik konusu ön plana çıktı. Şanslıyız ki çok kısa zamanda normale dönüldü” dedi.

“Medyadaki olumsuz haberler için bakanlık harekete geçmeli”  

Türkiye ile ilgili medyada yer alan olumsuz haberlerin sonlanması gerektiğine işaret eden Fiebig, “Bu boyutta ve bu çapta olumsuz haberler yapılmaya devam ettiği sürece, destinasyonun giderek bundan daha fazla etkileneceğini söyleyebilirim. Biz müşterinin kararını değiştiremeyiz ama onların Türkiye algısını değiştirebiliriz. Bakanlığın bu anlamda harekete geçmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.