Türkiye’nin sorunu güvenlik değil algı

TUI Yönetim Kurulu Başkanı Friedrich Joussen – “Terör saldırıları nedeniyle insanların Türkiye’den vazgeçtiklerini görüyoruz. Ben bunun bir algı sorunu olduğunu düşünüyorum. İstatistiklere baktığımızda, Almanya’da evden havalimanına giderken ölen insan sayısının, Türkiye’deki terör saldırılarında ölen insan sayısından daha fazla olduğunu görüyoruz.”

Friedrich Joussen / TUI Yönetim Kurulu Başkanı

“Bizim ana rezervasyon dönemlerimiz ocak, şubat ve mart ayları. Bu dönemde özellikle ailelerin rezervasyon yaptığını görüyoruz. Bu süreçte Türk partnerlerimizin iş birliğine ihtiyaç duyacağız”

“Türkiye talebinde bir değişiklik oldu. Türkiye rezervasyonları kısa vadeli ve son dakika endeksli olmaya başladı.  Önemli olan uzun vadeli talebin canlanmasıdır.”

24-25 Kasım tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana konuşmacısı olan TUI Yönetim Kurulu Başkanı Friedrich Joussen, Türk turizmcilere önemli mesajlar verdi.

Türkiye’nin TUI açısından önemine değinerek konuşmasına başlayan Joussen, ”2016 yılı hepimiz açısından zorlu bir yıldı. Birlikte geçirdiğimiz 30 yıl içerisinde Türkiye’de önemli dostluklar kurduk. 2016 gibi zorlu bir sezonda bile 1 milyonu aşkın müşterimiz buraya geldi. Eskiye kıyasla düşük bir sayı ama hala ciddi bir rakam. Türkiye’de 5 bin çalışanımız var, dolayısıyla burada güçlü bir işveren de olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

2016’nın zor bir yıl olduğuna vurgu yapan Joussen, “Bu destinasyonda çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Kesinlikle kolay bir yıl değildi. Ama buraya gelenler istisnasız çok mutluydu ve müşteri memnuniyeti geçmiştekinden daha yüksekti” şeklinde konuştu.

Joussen, konuşmasının devamında şunları söyledi:

”Geçen sene dünyada 1.2 milyar insan tatil yaptı. Bu rakam, bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 daha büyük. Turizm 280 milyon çalışan ile istihdamda dünyadaki en büyük sektörlerden birisi. Örneğin, Antalya’da turizmde çalışan insan sayısının otomotivde çalışandan daha fazla olduğu bir gerçek. Buna sadece destinasyon olarak bakmamak lazım. Bunun  bir de kaynak pazar ayağı var.”

 

”Turizm uluslararası eşitsizlikleri gidermede etken” 

“Turizm, uluslararası eşitsizlikleri gidermekte en büyük yardımcıdır” diyen Joussen, “Çünkü kuzeyin insanları ile güneyin insanları arasında bir bağ oluşturuyor. Eşitlik sağlanmazsa ne gibi sorunlar olabildiğini hepimiz görüyoruz. Mısır ve Tunus’ta sorun yaşanabiliyor çünkü burada eşitlik sağlanamıyor. Turizm bölgelerine giden insanların savaş yanlısı olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla tatilci sayısının artması barışın gelişmesine de katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki otellerin çok modern ve misafirlerin yüksek beklentilerine cevap verecek düzeyde olduğunun altını çizen TUI Başkanı, “İspanya’da turizme başladığımızda, İspanyol otellerin Türkiye’deki otelleri kıskandığını görüyorduk. Biz, TUI olarak bu konuya çok önem veriyor, otellerde ve diğer birimlerde çalışan personelimizi kendimiz eğitiyoruz” dedi.

”Türkiye’nin güvenlik değil  bir algı sorunu var”

Güvenlik sorununa da değinen Joussen, şöyle devam etti: “Güvenlik devletin görevidir ve bunu özel sektöre yükleyemezsiniz. Türkiye’deki güvenlik durumunun da stabil olduğunu düşünüyoruz. Türkiye ile ilgili bir seyahat uyarısı şu anda söz konusu değil. Ancak, örneğin, Kuzey Avrupa ve İngiltere’de algının şu şekilde olduğunu görüyoruz: Yaşanan terör saldırıları nedeniyle bir güvensizlik söz konusu. İnsanların bu nedenle Türkiye’den vazgeçtiklerini görüyoruz. Ben bunun bir algı sorunu olduğunu düşünüyorum. İstatistiklere baktığımızda, Almanya’da evden havalimanına giderken ölen insan sayısının, Türkiye’deki terör saldırılarında ölen insan sayısından daha fazla olduğunu görüyoruz. Güvenlik tehdidi direkt Türkiye’yi ilgilendiren bir konu değil. Bunu Avrupa da deneyimledi. İstanbul’da yaşanan terör saldırısından dolayı, ‘İstanbul’a gitmem’ diyen insan, Brüksel’de yaşanan saldırının ardından ‘Brüksel’e gitmem’ dedi mi? Demedi. Demek ki Türkiye konusunda ciddi bir algı problemi var.”

“Müşteri sayımız düşse de Türkiye bizim için çok önemli”

Joussen konuşmasının devamında şu noktalara işaret etti:

“2016 yılını saymazsak, Türkiye turizmi çok önemli bir büyüme sağladı. Turizmde çalışan 2 milyon insan var, ülkede yapılan tüm yatırımların yüzde 10’u turizmde. Biz de şirket olarak bu ekonomik faaliyetlere katkı sağlıyoruz. Türkiye bizim  üçüncü büyük destinasyonumuz ve bu bizim için çok önemli. Normal bir sezonda ortalama 2 milyon kişiyi Türkiye’ye getiriyoruz. Bu yıl bu sayı 1 milyon olarak gerçekleşecek. Peki eski başarılı günlere dönmek için neler yapmalıyız? Birinci olarak Rusya pazarının açılması önemliydi. Çünkü, Rusya vizesiz işleyen, güçlü bir pazar. Ruslar tatillerini kısa sürede planlayan seyahatçiler, bu nedenler pazar kısa ksürede eski haline gelecektir.”

 

“Türkiye rezervasyonları kısa vade ve son dakika endeksli”

Tatilcilerin planlamalarını artık daha kısa sürelerde yaptıklarına da işaret eden Joussen, “Erken rezervasyonun daha az yapıldığını görüyoruz. Ocak, şubat, mart aylarında iyi bir planlama yaparsak, kısa vadeli tatil planlamalarında da bir başarı sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bizim ana rezervasyon dönemlerimiz ocak, şubat ve mart ayları. Bu dönemde özellikle ailelerin rezervasyon yaptığını görüyoruz. Bu süreçte Türk partnerlerimizin iş birliğine ihtiyaç duyacağız. Birlikte çalışarak başarabiliriz. Bu şekilde 2017, 2016’dan daha iyi olacaktır. Türkiye talebinde de kıpırdanma var, ancak Türkiye talebinde bir değişiklik oldu. Türkiye rezervasyonları kısa vadeli ve son dakika endeksli olmaya başladı.  Önemli olan uzun vadeli talebin canlanmasıdır” dedi.
Türkiye’den müşteri memnuniyeti yüksek
Konuşmasında Türkiye’de 30 yılı aşkın bir süredir dostluklar kurduklarını anlatan Joussen, “Bu ülkede iş birliklerimiz çok fazla, 27 otelimiz var. Bizim çalıştığımız yaklaşık 330 bin misafirimiz var. 2016 sezonu gibi zayıf bir sezonda bir milyonu aşkın müşterimiz buraya geldi.” dedi.

 

“Bu yıl Türkiye’ye gelen müşterilerin hepsi çok mutluydu.” ifadesini kullanan Joussen, dünyada geçen yıl yaklaşık 1,2 milyar insanın uluslararası seyahat yaptığını ve seyahat sektörünün sürekli büyüdüğünü kaydetti.

Friedrich Joussen, insanların Türkiye ile ilgili algısını değiştirmek konusunda faal olmak gerektiğini, Türkiye’nin turizm piyasası konusunda güven sağladığını da sözlerine ekledi.