Zor dönemi dostlarımızla aşacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı –
6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi ve kongre kapsamında düzenlenen ‘Türk-Alman Turizm Forumu’nda yurtdışından gelen tur operatörlerini dinleyen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Almanya ve Rusya ile tarihi bağlarımız var. Sıkıntıları birlikte aşacağız” dedi ve tur operatörlerinin Türkiye ile işbirliği konusundaki samimiyetleri için teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “2016 yıl zor bir yıl oldu ama aynı zamanda dersler çıkardığımız bir yıl oldu” dedi.

Antalya’da Adalya Elite  ve Barut Lara Otellerinde 24-25 Kasım’da gerçekleştirilen 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi ve Türk-Alman Turizm Forumunda sektörün yerli ve yabancı temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Nabi Avcı “Turizmin önünü açacak her türlü faaliyet, proje ve programın başarıya ulaşabilmesi için sektörümüzle sektör temsilcilerimizle yerli ve yabancı paydaşlarımızla sürekli istişare halindeyiz” dedi.
“Turizm sektörünün bu zor döneminde sizlerin görüş ve önerilerinin dile getirilmesi açısından kongre önemli bir vesile oldu” diyen Avcı yurtdışından gelen tur operatörleri ve kurum yöneticilerine seslendi.


Güvenlik sorunu her yerde

“Dost ülke olarak bildiğimiz ve kültürel bağlarımız olan Almanya gibi ülkelerde Türkiye hakkında çıkan olumsuz haberlerde Türkiye’nin güvensiz bir ülke olarak gösterilmesi bizi üzüyor” diyen Avcı, “Hepimiz terörizmin küresel bir olgu olduğunu biliyoruz. Doğru. Ama başka yerlerdeki terör saldırıları Türkiye’deki kadar gündem oluşturmuyor. Niye oralardaki olaylar fazla gündem oluşturmuyor demiyorum. Neden Türkiye’dekiler çok fazla gündem oluşturuyor, onu soruyorum. Bunun örneklerini geçmişte de yaşadık. Örneğin Gezi olayları benzeri olaylar olaylarla ilgili olarak canlı yayınlar yapıldı. Ancak Hamburg’da Paris’te de benzer olaylar oldu. Ama oralardan benzer yayınlar olmadı” şeklinde konuştu.


“Desteğe devam edeceğiz”

Konuşmasında “Yerli ve yabancı partnerlerimizle sürekli istişare halindeyiz” diyen Avcı, söyledi: “Yaşanan olumlu olumsuz bütün gelişmelerde kamuoyu olarak bizim de payımız var. Dile getirilen öneri talepleri dikkate almaya çalışıyoruz. Örneğin, 2017 yılında da uçak desteğini geliştirerek sürdüreceğiz.”

“Ürünümüzü ucuzlatmamalıyız”

“Ürünümüzü ucuzlatmamalıyız” uyarısı yapan Avcı, “2016 yıl zor bir yıl oldu ama aynı zamanda dersler çıkardığımız bir yıl oldu. 2016’ya kadar tanıtım konusunda rutine bağlandığımızı gördük. Deniz-kum-güneşe dayalı tek bir tanıtım yerine tek tek destinasyonları tanıtacak bir stratejiye ihtiyaç olduğunu gördük. Bundan sonra tanıtım çalışmalarımız bu

yönde olacak” diye konuştu.

 

“2017 ve sonrası daha iyi olacak”

“İçinde bulunduğumuz şartlarda fiyatlarda yaptığımız ayarlamalar, fiyat düşüşleri gerçekten bir çare mi? Yoksa ileride bizi sıkıntıya sokacak, geçici, çok da yararlı olmayan, etkilerini çok iyi bilmediğimiz bir uygulama mı bunu iyi düşünmemiz gerektiğini, açıkçası ürünümüzü ucuzlatmamamız gerektiğini düşünüyorum” diyen Bakan Nabi Avcı, 2016 yılının herkes için zor bir yıl olduğunu belirtti.
Sektör ve hükümet olarak çıkardıkları derslerin başında, bugüne kadar hem pazarlar hem sunulan ürünler itibarıyla kendilerini bir paranteze hapsettiklerini görmelerinin gelidğine değinen Bakan Avcı, “İşin biraz da rehavetine kapılarak otomatiğe bağlanmış bir biçimde, deniz, kum, güneşi sanki Türkiye’nin sunabileceği yegane ürünmüş gibi algılanmasına en azından fırsat verdiğimizi, bunun yanlış olduğunu, Türkiye’nin bunun da ötesinde çok farklı ürünleri sunma kapasitesine ve potansiyeline sahip bir ülke olduğunu önce kendimizin sonra da muhataplarımızın bilmesi gerektiğini ifade etmek isterim.İnşallah sizlerin de katkılarıyla 2017 ve sonrası bugünkünden çok daha iyi durumda olacaktır” dedi.