Dünden Bu Güne Resort Turizm Kongresi

Geleceğin Turizmi-Turizmin Geleceği

Uluslararası Resort Turizm Kongre’si ilk kez 2-3 Aralık 2011’de Antalya’da Divan Talya Oteli Convention Center’da yapıldı. 600 kişinin katılımı ile gerçekleşen ilk kongrenin başkonuşmacısı dönemin TUI CEO’su Dr. Frenzel’di.  O kongrede ayrıca yurtdışından kongreye ayrıca Alman tur operatörü DER Touristik (Rewe Grubu)’ten Sören Hartmann, Almanya Turizm Araştırmaları Merkezi’nden Armin Vielhaber, Rusya TUI Rusya Müdürü Chris Mottershead, Coral Travel’den Coşkun Yurt, yurtiçinden dönemin AB’den Sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış, Antalya Milletvekili şimdi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan,  ETS’den Mehmet Ersoy, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Tufan, Doç. Dr. Mustafa Gülmez ve Yrd. Doç. Dr. Boran Toker katılmıştı.

Gelecegin-Turizmi

 

2. si 29-30 Kasım 2001 Yılında Antalya’da Lara Barut’ta yapıldı..
Uluslararası Resort Turizm Kongre’sinin 2’ncisi 800’ün üzerinde katılımcı ile 29-30 Kasım 2001’de Antalya’da Lara Barut’ta yapıldı. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı kongrenin konuşmacılarından biri de 54. Hükümetin Turizm Bakanı Bahattin Yücel’di. O kongrenin başkonuşmacısı Schauinsland Yönetim Kurulu Başkanı Gerald Kassner’di. Kongreye ayrıca yurtdışından Alman tur operatörü DER Touristik’ten Sören Hartmann, TUI Rusya Müdürü Chris Mottershead, Coral Travel’den Coşkun Yurt, Yurtiçinden ETS’den Mehmet Ersoy, Corendon’dan Yıldıray  Karaer, Fest  Travel’den Faruk Pekin, Diana Travel’dan Burak Tombul, Limak Grubundan Kaan Kavaloğlu, Figür Kongre Organizasyonu’ndan Ali Çalışkan, Serenas Grup’tan Mustafa Gürbüz, Bloomberg TV’den Prof. Dr Kerem Alkin, Kültür Üniversitesi’nden Doç. Dr. Esra Arsan, Gazeteci Yazgülü Aldoğan katılmıştı.

Future-of-tourism

Sektör aktörleri ve her kesimden katılımcılarla
28-29 Kasım 2013’te 1.050 kişilik katılımla Kundu Topkapı Wow Resort’te yapılan 3’üncü Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin konuğu Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder, Baş konuşmacısı TUI Plc CEO’su Peter Long’tu. Alman tur operatörü FTI CEO’su Dietmar Gunz’ da Kongre’nin katılımcıları arasındaydı.

Sponsorlar

Seyahat endüstrisine çok yönlü bakış

2014 yılında 1.100 kişinin katılımı ile 27-28 Kasım’da 4’üncüsü Aska Lara Resort’te yapılan ‘Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği’ başlıklı Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana teması ‘Yeni Dünya Düzeninde Turizm’di.

O yıl Başkonuşmacı Thomas Cook tepe yöneticisi Peter Fankhauser’di. Moderatörlüğünü ATAV Başkanı Nizamettin Şen’in yaptığı kongrenin diğer konuşmacıları arasında yurtdışından TUI Nordic Başkanı Eivor-Andersson, Google’dan Georg Ziegler; yurtiçinden Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve Gazeteci Yazar Prof. Dr. Güngör Uras da vardı.

Genis-Yelpaze

Konuşmacı, katılımcı ve moderasyonu ile farklı

1.150 kişinin katıldığı 5’inci Uluslararası Resort turizm Kongresi geçen yıl 27-28 Kasım’da yine Aska Lara’da yapıldı. Baş konuşmacının Rewe Grubu bünyesindeki DER Touristik’in CEO’su Sören Hartmann’ın olduğu kongrede, Hartmann’ın yanı sıra dijital stratejisti Marco Ryan, Almanya’da yayımlanan seyahat endüstrisi dergisi FVW’nin editörü Hildebrandt, Rusya’dan Coral Tours’tan Coşkun Yurt, yurt içinden Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni  Murat Yetkin, Fox TV’den İsmail Küçükkaya, Emir Demirci, Özgür Aydın katılmıştı. Bu kongrenin de moderatörlüğünü 54. Hükümetin Turizm Bakanı Bahattin Yücel ve ATAV Başkanı Nizamettin Şen yapmıştı.

NizamettinSen

İçerik ve katılımcısı ile grafiği
yükselen organizasyon

Uluslararası Resort Turizm Kongresinin bir özelliği de, bu büyük organizasyonu yapan Resort Dergisi’nin imtiyaz sahibi Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) olmasına karşın, Kongrenin Resort Dergisi adına yapılıyor olmasıdır.

Öyle ki, AKTOB Başkanı kongre ile ilgili etkinliklerde AKTOB Başkanı sıfatıyla değil, Resort Dergisi’nin imtiyaz sahibi sıfatıyla yer alıyor. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin söz ve karar sahibi Danışma Kurulu’dur.

dergiler

DenizBank ana sponsorluğunda
Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana sponsorluğunu 2012’dein beri DenizBank yapıyor.
Denizbank

Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana sponsorluğunu 2012’dein beri DenizBank yapıyor.

Medya sponsorluğunu Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı kongrenin ayrıca seyahat endüstrisinin değişik kesimleri ve sektör ile ilişkili diğer alanlarda sponsorları var.

Uluslararası Resort Turizm Kongresi, her yıl bir otelin evsahipliğinde gerçekleşti.  Lara Barut ve WOW Topkapı’nın birer kez evsahipliği yaptığı kongreye Aska Lara Resor’t iki kez ev sahipliği yaptı. Bu yılki kongreye Lara Barut 2. kez evsahipliği yapıyor. Adalya Elit ise gala kokteylinin evsahipliğini üstlendi.

Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin gala kokteylleri ise bugüne kadar hep Lara Concorde Resort’te yapıldı.