TURİZMCİLER 6. KEZ ZİRVEDE BULUŞUYOR

“Turizmin Geleceği Geleceğin Turizmi” ana başlığı altında her yıl bir ana temanın ele alındığı Uluslararası Resort Turizm Kongresi, bu yıl önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak.

Türkiye’nin turizmde ana pazarı olan Almanya’nın seyahat pazarındaki güçlü kuruluşu Almanya Seyahat Birliği (DRV)’nin daha önce Kuşadası’nda yapma kararı alınmışken beklenen katılım olmadığı için iptal edilen DRV kongresi, farklı bir format ile 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ilk günü olan 24 Kasım’da düzenleyeceği “Türkiye-Almanya Günü”nde gerçekleştirilecek.

Almanya Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig ve diğer yöneticiler ile tur operatörlerinin CEO’ları ile seyahat acentelerinin sahip ve yöneticileri, 6. Uluslararası Resort Turizm Kongre’si kapsamında yapılacak olan  “Türkiye-Almanya Günü”ne katılacak.

konusmacilar

6. Uluslararası Resort Turizm Kongre’sine Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katılacak. Avcı, ilk gün yapılacak  “Türkiye-Almanya Günü” ve ertesi günkü oturumlarda da yer alacak.

Yapıldığından beri her yıl Avrupa ve diğer ülkelerden uluslararası seyahat endüstrisi aktörleri ile önemli siyasilerin de konuşmacı olduğu Uluslararası Resort Turizm Kongre’sinin bu yılki baş konuşmacısı TUI Group Yönetim Kurulu Başkanı Friedrich Joussen. Kongreye Almanya’dan ayrıca, seyahat satış acentelerinin oluşturduğu işbirliği kuruluşu RTK’nın Başkanı Thomas Bösl de katılacak.

Gelecegin-Turizmi
Geleceğin Turizmi-Turizmin Geleceği

Uluslararası Resort Turizm Kongre’si ilk kez 2-3 Aralık 2011’de Antalya’da Divan Talya Oteli Convention Center’da yapıldı. 600 kişinin katılımı ile gerçekleşen ilk kongrenin başkonuşmacısı dönemin TUI CEO’su Dr. Frenzel’di.  O kongrede ayrıca yurtdışından kongreye ayrıca Alman tur operatörü DER Touristik (Rewe Grubu)’ten Sören Hartmann, Almanya Turizm Araştırmaları Merkezi’nden Armin Vielhaber, Rusya TUI Rusya Müdürü Chris Mottershead, Coral Travel’den Coşkun Yurt, yurtiçinden dönemin AB’den Sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış, Antalya Milletvekili şimdi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan,  ETS’den Mehmet Ersoy, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Tufan, Doç. Dr. Mustafa Gülmez ve Yrd. Doç. Dr. Boran Toker katılmıştı.

 

 Future-of-tourism
“Turizmin Geleceği Geleceğin Turizmi”

Uluslararası Resort Turizm Kongre’sinin 2’ncisi 800’ün üzerinde katılımcı ile 29-30 Kasım 2001’de Antalya’da Lara Barut’ta yapıldı. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı kongrenin konuşmacılarından biri de 54. Hükümetin Turizm Bakanı Bahattin Yücel’di. O kongrenin başkonuşmacısı Schauinsland Yönetim Kurulu Başkanı Gerald Kassner’di. Kongreye ayrıca yurtdışından Alman tur operatörü DER Touristik’ten Sören Hartmann, TUI Rusya Müdürü Chris Mottershead, Coral Travel’den Coşkun Yurt, Yurtiçinden ETS’den Mehmet Ersoy, Corendon’dan Yıldıray  Karaer, Fest  Travel’den Faruk Pekin, Diana Travel’dan Burak Tombul, Limak Grubundan Kaan Kavaloğlu, Figür Kongre Organizasyonu’ndan Ali Çalışkan, Serenas Grup’tan Mustafa Gürbüz, Bloomberg TV’den Prof. Dr Kerem Alkin, Kültür Üniversitesi’nden Doç. Dr. Esra Arsan, Gazeteci Yazgülü Aldoğan katılmıştı.

 Sponsorlar

Sektör aktörleri ve her kesimden katılımcılarla

28-29 Kasım 2013’te 1.050 kişilik katılımla Kundu Topkapı Wow Resort’te yapılan 3’üncü Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin konuğu Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder, Başkonuşmacısı TUI Plc CEO’su Peter Long’tu. Kongreye Alman tur operatörüFTI CEO’suDietmar Gunzda katılmıştı.

 

 Genis-Yelpaze
Seyahat endüstrisine çok yönlü bakış

2014 yılında 1.100 kişinin katılımı ile 27-28 Kasım’da 4’üncüsü Aska Lara Resort’te yapılan ‘Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği’ başlıklı Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana teması ‘Yeni Dünya Düzeninde Turizm’di.

O yıl Başkonuşmacı Thomas Cook tepe yöneticisi Peter Fankhauser’di. Moderatörlüğünü ATAV Başkanı Nizamettin Şen’in yaptığı kongrenin diğer konuşmacıları arasında yurtdışından TUI Nordic Başkanı Eivor-Andersson, Google’dan Georg Ziegler; yurtiçinden Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve Gazeteci Yazar Prof. Dr. Güngör Uras da vardı.

NizamettinSen

Konuşmacı, katılımcı ve moderasyonu ile farklı

1.150 kişinin katıldığı 5’inci Uluslararası Resort turizm Kongresi geçen yıl 27-28 Kasım’da yine Aska Lara’da yapıldı. Başkonuşmacının Rewe Grubu bünyesindeki DER Touristik’in CEO’su Sören Hartmann’ın olduğu kongrede, Hartmann’ın yanı sıra dijital stratejisti Marco Ryan, Almanya’da yayımlanan seyahat endüstrisi dergisi FVW’nin editörü Hildebrandt, Rusya’dan Coral Tours’tan Coşkun Yurt, yurtiçinden Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni  Murat Yetkin, Fox TV’den İsmail Küçükkaya, Emir Demirci, Özgür Aydın katılmıştı. Bu kongrenin de moderatörlüğünü 54. Hükümetin Turizm Bakanı Bahattin Yücel ve ATAV Başkanı Nizamettin Şen yapmıştı.

dergiler

İçerik ve katılımcısı ile grafiği
yükselen organizasyon

Uluslararası Resort Turizm Kongresinin bir özelliği de, bu büyük organizasyonu yapan Resort Dergisi’nin imtiyaz sahibi Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) olmasına karşın, Kongrenin Resort Dergisi adına yapılıyor olmasıdır.

Öyle ki, AKTOB Başkanı kongre ile ilgili etkinliklerde AKTOB Başkanı sıfatıyla değil, Resort Dergisi’nin imtiyaz sahibi sıfatıyla yer alıyor. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin söz ve karar sahibi Danışma Kurulu’dur.

Denizbank

DenizBank ana sponsorluğunda

Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana sponsorluğunu 2012’dein beri DenizBank yapıyor.

Medya sponsorluğunu Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı kongrenin ayrıca seyahat endüstrisinin değişik kesimleri ve sektör ile ilişkili diğer alanlarda sponsorları var.

Uluslararası Resort Turizm Kongresi, her yıl bir otelin evsahipliğinde gerçekleşti.  Lara Barut ve WOW Topkapı’nın birer kez evsahipliği yaptığı kongreye Aska Lara Resor’t iki kez ev sahipliği yaptı. Bu yılki kongreye Lara Barut 2. kez evsahipliği yapıyor. Adalya Elit ise gala kokteylinin evsahipliğini üstlendi.

Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin gala kokteylleri ise bugüne kadar hep Lara Concorde Resort’te yapıldı.

 

Basinda

Basında Uluslararası Resort Turizm Kongresi 

Ana teması, ele alınan konu ve oturumları, uluslararası alanda ve yurtiçinde sektörün önde gelen aktörlerinden oluşan konuşmacıları ile Uluslararası Resort Turizm Kongresi, her yıl duyurusunun yapıldığı günden başlayarak gerçekleştiği güne kadar ve kongre sonrasında yurtiçinde ve yurtdışında basında geniş biçimde yer alıyor.