Özgür Deniz Aydın – Beklemeyin, mobile hazır olun

Google Dijital Pazarlama Uzmanı Özgür Deniz Aydın, 5. Uluslar arası Resort Turizm Kongresi’nde dijital gelişmelerin turizm sektöründeki etkilerini bir sunumla turizmcilere anlattı.

SAM_4569

“Mobil’e hazır olun. Mobil web siteniz olsun. Erişilebilir olun. Hangi alanda olmanız gerektiğini bilin. Mutlaka youtube’da videolu reklam yapın ve sakın ertelemeyin.”

5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin konuşmacılarından biri de Google Dijital Pazarlama Uzmanı Özgür Deniz Aydın’dı.

Kongrede yaptığı sunumda, gelecekte turizmde mobil teknolojilerin öne çıkacağını ve videolu reklamların talep göreceğine işaret eden Google Dijital Pazarlama Uzmanı Özgür Deniz Aydın, “Mobil’e hazır olun. Mobil web siteniz olsun. Erişilebilir olun. Hangi alanda olmanız gerektiğini bilin. Mutlaka youtube’da videolu reklam yapın ve sakın ertelemeyin. Bazı şeyleri yanlış yapabilirsiniz ama yapacağınız en kötü şey beklemek. Dijitalde sonsuzluk 2-3 sene. Bazı şeyleri yanlış yapabilirsiniz ama yapacağınız en kötü şey beklemek. Ürünleri iyi bilen uzmanlar bulun” dedi.

Markaların tüketiciye ulaşma biçimlerinin değiştiğine dikkat çeken Özgür Deniz Aydın, “Bütün bir yıl çalıştınız ve tatil yapmak istiyorsunuz. İşte bu araştırma şahsi telefonla başlıyor. Yeni tüketici şimdi istiyor. Beklentileri yüksek çünkü alternatifler çok ve pek çok şey yerel olmaktan çıktı. Sadakat tamamen ihtiyaçlara bağlı. Markalara sadakat azaldı” dedi.

“Mobil cihazlar öne çıkıyor”
Turistik amaçlı seyahat edenlerin sadece yüzde 16’sının hangi firmayla çalışacağını bildiğini belirten, Aydın, şöyle devam etti:
“Geriye kalanın ya fikri yok ya birkaç seçenek içinden karar verecek. 10 yıllardır pazarlama kitaplarında gördüğümüz tüketim alışkanlığı var: Reklamı göster ve tüketiciyi mağazada rafta duran mala yönelt. Turizmde ise bu uçağa bindiği an veya otele geldiği an. Günümüzde bir otele gideceksek onunla ilgili ne bulursam araştırıyorum. Fotoğraflarını buluyorum. Video tüketmeye çalışıyorum. Bence en etkili içerik bu. Tabii bu mobil cihazları öne çıkartıyor.”

“Görünür olmak yetmiyor”
Turizmde görünür olmanın yetmediğine dikkat çeken Aydın, “Her şey hayal kurma ile başlıyor, sonra araştırma, satın almaya gidiyor ve ardından tatilimizi yapıyor ve paylaşıyoruz. Aslıdan hayal kurma aşamasından itibaren dijitalde yürüyoruz. Peki ben hedef kitleme nasıl erişeceğim? Nasıl mesaj vermeliyim? Google servislerini kullanmayan yoktur. Google ve Youtube 2 milyarın üzerinde kullanıcısı olan servisler. Google bizi tüketiciye ulaştırıyor. Rusya ve Çin’in dışında yüzde 80 arama payı var. Dünyanın ikinci arama motoru Youtube kanalı. İnsanlar arayıp izlemek istiyor. Aramalar arasında mobil aramalar artıyor. İnsanların neyi istediğini çok iyi bildiğini görüyoruz. Mobilde hızlı karar verip dönüşümü gerçekleştirdiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Google olarak 2016’da bizden mobili daha çok duyacaksınız” diyen Aydın, “Mobil birçok yenilik getiriyor. Mobilde reklam aramalarında ara butonu ile kullanıcı doğrudan çağrı merkezinizi arayabiliyor veya restoran aramasında yön tarifi hemen karşınıza çıkabiliyor. Mobil bizim için enteresan mecra haline geliyor. Turizmcilerin çoğu arama reklamları kullanmıştır. Niyeti belli olan kullanıcının karşısına çıkmak istiyorsunuz ama rakibiniz de çıkmak istiyor. Bazı kullanıcılar marka olarak sizi bilir arar. Tüketicinin kaşsına ancak doğru yerde doğru mesajla karşısına çıkabilirsiniz. ‘Antalya’da tatil’ şeklinde yapılan aramalar da sizin ilginizi çekebilir ancak çember ona göre değişim gösterir. Arama dışında görsel ve video ile de tüketiciye ulaşmak mümkün. Google’da videolu arama da var” dedi.

“Video deneyim göstermede öne çıkıyor”
Tüketici olarak çok fazla reklam görmek istemiyoruz. Dijital reklamcılıkta fark yaratan şey etkileşim sağlamak. Google’da etkin olan Youtube’daki reklamlar. Bir video izlerken karşıma çıkan ve atlayamadığım reklamlar. Bunlar ciddi avantajlar sağlıyor. Atlayabildiğim reklamlarda kesinlikle daha sabırlı oluyorum. 5 saniyelik süresi olan bu reklamları duruma göre ya geçiyorum ya da geçmiyorum. Ama burada bir 5 saniye var ve bu 5 saniye sizin. Bu turizme çok uyuyor. Çünkü video deneyim göstermede öne çıkıyor. Bu videolarda izlemelerden sonra markayı arama veya satın alma da daha etkin olduklarını görüyoruz.

“Akıllı telefonu olan bakıcı değil alıcı”
Akıllı telefonların artan rolü ve önemine de değinen Aydın, “Akıllı telefonla arama yapanların yüzde 72’si fiyat konusunda arama yapıyor. Eğer siz arama sırasında oradaysanız kazanma şansınız var. Yüzde 57 seyahatle ilgili satınalma konusunda araştırma yapıyor. Akıllı telefon kullanıcıları bakıcı değil alıcıdır. Dijitalin önemi yadsınamaz ama çok alternatif var ve karar vermek çok kolay değil” diye konuştu.