HAKAN ATEŞ – İniş çıkışlara rağmen turizm sektörü gelişmesini sürdürecek

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde Dünya ve Türkiye Ekonomisi, Gelişmeler ve Beklentiler” başlıklı bir sunum yaptı. 

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş “Dünya ve Türkiye Ekonomisi, Gelişmeler ve Beklentiler” başlıklı konuşmasında, son gelişmelere göndermede bulunarak “İnsan kardeşliği her zaman galip gelecektir” dedi.

SAM_4348

“Hukuk ve fikri haklarda yol alınmalı”

Kasım seçimleri ile tek parti iktidarının kurulmasının piyasaları rahatlığı ve yatırımlar için iyi bir ortam sunduğunu kaydeden Ateş, eğitim düzeyi ve kalitesinin de büyük önem kazandığına işaret etti. Ateş, “Hukuk düzeni fikir hakları gibi konularda daha yol almamız gerekiyor” diye konuştu.

“Turizm her şeye rağmen büyüyor”

Bu noktada turizmin yadsınamaz bir öneme sahip olduğunu belirten Ateş, turizmin herşeye rağmen büyüdüğünü söyledi. Turizm sektörünün dünyada 2025’e dek yüzde 6 büyüyeceğini kaydeden Ateş, turist sayısının da giderek arttığını vurguladı.

“Gelişmekte olan ülkelere olan turist ilgisi arttı ve artıyor” diyen Ateş, Türkiye’nin de gelişeceğini, 2030’da 100 milyon turiste ulaşmasının beklendiğini söyledi. Ateş, gelişmekte olan ülkelerde turizm gelirlerinin de aynı oranda olmasa da arttığını belirtti.

“Yeni pazarlara açılmak gerekir”

Asya, Ortadoğu gibi pazarlardaki gelişmelere dikkat çeken Ateş, Çin gibi yeni pazarlara açılmanın önemine değindi. Ateş, “Çin’den 40 milyon turist neden gelmesin” dedi.

Tatilin turizmin ana nedeni olmayı sürdüreceğini ifade eden Ateş, “Ülkemizin konumu ve ekonomisi gereği en büyük güç girişimciliktir. Misafirperverliğimiz ve girişimciliğimiz turizm açısından önemlidir. İniş çıkışlara rağmen gelişmesini sürdürecektir. Biz de bu anlamda Denizbank olarak hizmetimizi sonuna dek sürdüreceğiz” diye konuştu.

Slide01

 

Slide02

Hakan Ateş, 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ndeki sunumunda, dünya ekonomisindeki yavaş büyümeye dikkat çekerek, bölgelere göre ekonomik büyüklükler ve küresel toplam içindeki yerlerini anlattı.

Slide03

Orta gelir düzeyinin belirleyiciliğine dikkat çeken Ateş, orta gelir düzeyinde belirli bir seviyeyi aşmanın ancak reformlarla mümkün olabileceğine parmak bastı.

 

Slide04

Büyürken cari açığın artmaması için turizm sektörünün stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Hakan Ateş, dünya ekonomisindeki yavaşlamaya rağmen turizm sektörünün büyümeye devam ettiğini vurguladı.

Slide05

Hakan Ateş’in kongrede dikkat çektiği noktalardan biri de turizmde gelişmekte olan ülkelere ilginin artması oldu.

Slide05 Slide06 Slide07 Slide08 Slide09 Slide10 Slide11

 

 

Slide12

Türkiye’nin turizmde turist sayısı ve gelir bakımından yeri ve 10 yıllık periyottaki gelişimini rakamlarla anlatan Hakan Ateş, Türkiye’nin turist sayısında 2004’ten 2014’e önemli bir sıçrama yaptığını, ancak turizm gelirinin ise aynı hızla artmadığını belirtti. Ateş, dünyadaki turizm harcamalarının trendlerini yakalamanın önemine dikkat çekti.

Slide13 Slide14 Slide15 Slide16 Slide17 Slide18 Slide19 Slide20 Slide21 Slide22 Slide23 Slide24 Slide25 Slide26 Slide27 Slide28 Slide29 Slide30 Slide31 Slide32 Slide33 Slide34 Slide35 Slide36 Slide37 Slide38 Slide39 Slide40