Yusuf HACISÜLEYMAN – Soğukkanlılığımızı korumalıyız

5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, yaşanan son olaylar karşısında “soğukkanlılık” vurgusu yaptı.
“Rusya ile aramızdaki gerginlik bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Konuya salt ekonomik açıdan bakmanın yersiz ve yetersiz olduğunu vurgulamak zorundayız.”

“Bir özeleştiri yaparsak, dejenere olmuş olan her şey dahil kavramına yenide değerler katmalıyız. Yeni değer katmak için AKTOB olarak bir tablo hazırlıyoruz.”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)’nin sahibi olduğu ve Ekin Grubu’nun yayına hazırladığı Resort Dergisi tarafından “Geleceğin turizmi, turizmin geleceği” üst başlığı ile beş yıldır düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin açılış konuşmasını, AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman yaptı.

Yusuf-Hacisuleyman-Kursude - Kopya

“2016 da zor olacak”

Turizm açısından 2015’in olağanüstü bir yıl olduğuna değinen Hacısüleyman, “Zor geçeceğini biliyorduk. Olayların seyri öyle bir hızla gerçekleşti ki birini anlamaya çalışırken bir diğerine şahit olduk. 2016’nın da zor olacağını gelişmelerden görüyoruz. Soğukkanlılığımızı korumalıyız” dedi.

Yusuf Hacısüleyman şunları söyledi:

“Güvenlik sorunu karşımıza önemli bir sorun olarak çıkıyor. Turizm bölgeleri saldırıların hedefi haline gelmiş durumda. İkincisi büyük göç hareketi ve göçmen hareketliliği. Bununla bağlantılı olarak Avrupa’da insanlık değerlerinin erozyona uğradığını görüyoruz.”

“Rusya krizine salt ekonomik açıdan bakılamaz”

Türkiye’nin turizmdeki en büyük iki pazarından biri olan Rusya ile yaşanan krize de değinen Hacısüleyman, “Rusya ile aramızdaki gerginlik bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Konuya salt ekonomik açıdan bakmanın yersiz ve yetersiz olduğunu vurgulamak zorundayız.

Türkiye’de yaşayan Rus vatandaşlarının geri çağrıldığını öğrenmiş bulunduk. Bugüne dek nasıl birlikte yaşadıysak bundan sonra da birlikte yaşayacağımızı ve Türk misafirperverliğinden ödün vermeyeceğimizi belirtmek isteriz” diye konuştu.

Konuşmasında “sürdürülebilirlik” kavramının sadece çevresel değil, finansal alanda da önem kazandığına işaret eden Hacısüleyman, “Küresel hareketlilik büyük önem kazandı. Sektör için önemli bir gelişme. Müşteri tipi ve beklentileri değişiyor. Aile turizmi ile önemli bir yere geldik, ancak daha farklı kesimlere hitap edebilmeliyiz. İnternete ve dijital teknolojideki gelişmeleri sektör yakından takip etmeli. Sayısal doluluklardan çok nitelikli dolulukların öneli olduğunu bu süreçte görmüş olduk. Çabalarımız bu yönde olmalı” dedi.

“Terör, vizelerin kalkmasına bahane olmamalı”

İnsanların kendisine saygı ve sevgisini sağlayan en önemli unsurlardan birinin turizm olduğunu vurgulayan Hacısüleyman, “Vizesiz bir dünya bu anlamda önemli. Terörü vizelerin kaldırılmasına bahane göstermek ucuz bir bahanedir. Vizesiz dünya hedeflerden biri olmalıdır” şeklinde konuştu.

“HD’ye yeni değerler katmalıyız”

AKTOB Başkanı Hacısüleyman, her şey dahil sistemi ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

“Bir özeleştiri yaparsak, dejenere olmuş olan her şey dahil kavramına yenide değerler katmalıyız. Yeni değer katmak için AKTOB olarak bir tablo hazırlıyoruz.”