9

TÜRKİYE‘NİN KALBİ ANTALYA’DA ATTI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalya’da Aska Lara Resort’te yapılan 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana teması ‘Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği’ idi. Ama kongrede yalnız turizm değil, Rus uçağının düşürülmesi dahil dünyadaki gelişmeler, dünya ve Türkiye ekonomisi, bunların turizmle ilişkileri konuşuldu.

Yağmurlu bir gün olmasına karşın salonu tıklım tıklım doldurup fuaye alanına taşan katılımcılar, sektörün gelişmelere ilgisi ve olaylara karşı duyarlılığının ifadesiydi.

Moderatör Nizamettin Şen, bu görevle sahnede yer alanların trafik memurluğu değil, yönlendiricilik yapması gerektiğinin güzel bir örneği idi..

Hürriyet Turkish Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin ve Fox TV’den İsmail Küçükkaya konuşmacı olduğu, ‘Medya ve Turizm’ oturumunda, iki konuşmacı ve moderatör eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in haber yaptığı için tutuklanan gazetecilere selam göndermeleri üzerine salondan alkış tufanı koptu.

Nizamettin-Sen

5. Uluslararası  Resort Turizm Kongresi 26 Kasım’da Antalya Lara Concorde Resort’te  verilen kokteyl ile başladı, 27 Kasım’da Antalya’da Aska Lara Resort’te yapıldı.

Ana teması “Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği” olan kongre çok kritik bir dönemde gerçekleşti.
Kongreye yurtdışından başta Rusya ve Almanya olmak üzere birçok ülkeden turizmciler katıldı.


Geleceğin turizmi ve bugünün olayları
Kongrede yalnız turizm değil, Rus uçağının düşürülmesi dahil dünyadaki gelişmeler, dünya ve Türkiye ekonomisi, bunların turizmle ilişkileri konuşuldu. Kongrede, turizmin geleceği yanında bugünü de ele alındı.

Kongrede yapılan konuşmaların içerikleri, ele alınan konular ve verilen mesajlarda olduğu gibi güncel konularda da turizmcilerin duyarlılığı ortaya kondu.

Katılımcı sayısının yüksekliği, konuşmacılar, konu ve sunumları ile turizmcilerin yalnız sektörün değil, Türkiye’nin de nabzını çok iyi tuttuklarını gösterdiler.

yusufHacisuleyman
Hacısüleyman: Soğukkanlı ve aklı selim olmalı

Kongrenin açılışında konuşan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman“ 2015 Turizm açısından olağanüstü bir yıl oldu. Zor geçeceğini biliyorduk. Olayların seyri öyle bir hızla gerçekleşti ki birini anlamaya çalışırken bir diğerine şahit olduk”  dedi.

Hacısüleyman daha sonra şunları söyledi:

“Rusya ile aramızdaki gerginlik bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Konuya salt ekonomik açıdan bakmanın yersiz ve yetersiz olduğunu vurgulamak zorundayız. 2015 zordu, 2016’nın da zor olacağını gelişmelerden görüyoruz. Soğukkanlılığımızı korumalıyız.

“Her şey dahil kavramına yeni değer katmalıyız”
Bir özeleştiri yaparsak, dejenere olmuş olan her şey dahil kavramına yeni değer katmalıyız.Yeni değer katmak için AKTOB olarak bir tablo hazırlıyoruz. Sayısal doluluklardan çok nitelikli dolulukların öneli olduğunu bu süreçte görmüş olduk. Çabalarımız bu yönde olmalı.”


Hepsi alanında uzman konuşmacılar

SAM_4366

Kongrede; Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Avrupa seyahat pazarının en büyüklerinden olan Rewe Grubu bünyesindeki DER Touristik’in CEO’su Sören Hartmann, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, TUI Nordic CEO’su Eivor Andersson yanında Hürriyet Turkish Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Fox TV’den İsmail Küçükkaya, eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel konuşmacı olarak yer aldılar.

Dinamik oturumlar

Kongreye ayrıca, Almanya’da yayınlanan FVW Dergisinin editörü Klaus Hilebrandt, Holidaycheck’ten Georg Ziegler, Google Türkiye’den Özgür Deniz Aydın

ve Tripİnview’den Emir Demirci de online seyahat pazarındaki gelişmelerin ele alındığı oturumun konuşmacılarıydı.

Sektörün nabzı

 

Kongredeki bütün konuşmalar içerik, ele alınan konular ve verilen mesajlar ile olduğu gibi gazetecilerin tutuklanmasından Rus uçağının düşürülmesine kadar güncel konularda da sektörün duyarlılığını ortaya koydu.

Katılımcı sayısının yüksekliği, konuşmacılar, konu ve sunumları ile turizmcilerin yalnız sektörün değil, Türkiye’nin de nabzını çok iyi tuttuklarını gösterdi.


Nizamettin Şen’in moderatörlüğü
Kongrenin moderatörü Nizamettin Şen, kapanışta yaptığı konuşmada, sabah 09.00’dan beri salonu tıklım tıklım dolduranların ilgi ve duyarlılığına dikkat çekerek, “Sorun var, hem de büyük. Ama biz yine de enseyi karartmayalım” dedi.

Nizamettin-Sen

—-

 

5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi

sosyal medyanın kullanılmasında fark yarattı

 

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi, son yıllarda özellikle turizm alanında yapılan kongrelerin çok fazla üzerinde durmadığı dijital medya tarafında fark yarattı.

Kongreden 1 ay önce açılan sosyal medya hesapları kısa sürede büyük ilgi görürken, yapılan dijital medya faaliyetleri ile kongreye olan katılım gözle görülür derecede artış gösterdi.

Öte yandan katılımcıların, kongre öncesinde kurulan 2 adet dev ekran ve kongreye özel dijital iletişim sponsoru firma tarafından yaratılan TweetWall uygulaması ile #resortkongre Twitter hashtagine yaptıkları paylaşımlar tüm salonda izlendi. Aynı zamanda kongreye katılım sağlayamayanlar canlı yayın fonksiyonu ile kongreyi www.resortturizmkongresi.com web sitesi üzerinden izleme ve Twitter aracılığı ile konuşmacılara soru sorma fırsatını yakaladılar. Önemli anlarda yapılan Periscope yayınları ile mobil kullanıcıların da kongrenin en önemli anlarına tanıklık etmeleri sağlandı.

Kongrenin dijital iletişim sponsorluğunu üstlenen iquee.m firmasının Ajans Başkanı Berkun Meral, “Kongre için 5 dijital iletişim uzmanı arkadaşımız görev yaptı, çok emek verdik, ama değdi. Kongreye katılan veya katılmayan her kesimden olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bir dahaki kongre için şimdiden hazırlıklara başladık. İnteraktif ve ses getirecek projelerimiz var” dedi.

 

Hakan Ateş / Denizbank Genel Müdürü:

hakanAtes
Büyürken cari açığın artmaması için Turizm sektörü stratejik öneme sahiptir. Turizm harcamalarının trendlerini yakalamak önemli.

 

Sören Hartmann / DER Touristik CEO’su:
soren_hartmann
Olayların neden olduğu sorunun uzun vadeli olacağı dikkate alınmalı. 2015 ve 2016’nın virüsü güvensizliktir. Türkiye gelecek vaat eden bir destinasyondur.

 

Yusuf Hacısüleyman / AKTOB Başkanı:
yusufHacisuleyman

Müşteri tipi ve beklentileri değişiyor. Her şey dahil kavramına yeni değer katmalıyız.
2015 zordu, gelişmeler 2016’nın da zor olacağını gösteriyor

 

Bahattin Yücel / Turizm eski Bakanı:
bahattinYucel

64. Hükümet programında turizm ile ilgili bölümde turizmin izole edilerek gettolaştırma eğilimi görülüyor.

 

Osman Ayık / TÜROFED Başkanı:

Rusya ile köklü ve tarihsel bir dostluğumuz var. Bu bağlar kolay kolay kopmaz. Bu ilişkiler krizin aşılmasında önemli rol oynayacak.
osmanAyik

 

Nizamettin Şen / ATAV Başkanı- Moderatör:
nizamettinSen

Bu krizi turizm çözecek. Türk ve Rus insanlarının 1 milyon çocuğu var. Tırnakla et gibiyiz. Ortak akıla ihtiyaç var.

 

Murat Yetkin / Hürriyet Turkish Daily News:
muratYetkin

Bugünkü koşullarda iyimser olmak zor, ama umutlu olmak için bir neden var. Her şeye rağmen bu salon doluyorsa, sizde bu durumları aşma isteği var.

 

İsmail Küçükkaya / Fox TV:
ismailKucukkaya

Turizm Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi. Aydınlık yüzü. Devletin turizme dar bakış açısını değiştirmesi gerekiyor.

 

Eivor Andersson / TUI Nordic CEO’su:
evivor_Anderson

Güvenlik önümüzdeki dönemde öncelikli sorun olacak. Paris olayından sonra insanlar artık tatile çıkalım mı, çıkmayalım mı diye soracaklar.

 

Klaus Hildebrandt / FVW Editörü:
KLaus

Klasik acente müşteriye uygun oteli sunuyor. Ama internette durum öyle değil. Onun için de Almanya’da müşterilerin yüzde 25’i online satın alma yapıyor.

Georg Ziegler / Holidaycheck:
georgziegler

Holidaycheck sıralamayı popülerliğine göre oluşturuyor. Google ise para veren oteli daha iyi gösteriyor. Google’ın iyi bir ortağıyız, ama bu böyle olamamalı.

 

Emir Demirci- Tripinview:
emirdemirci

2,5 milyar web kullanıcı var. Kesinlikle mobil olunmalı, Youtube’ta hazır olunmalı. Kendi dijital varlıklarınızı geliştirmezseniz başka platformlara mahkum olursunuz.

 

Özgür Deniz Aydın / Google:
ozgurDenizAydin

Google online acente değil. Seyahat satmıyor, link veriyor. Biz tüketiciye ulaşmak için bir platformuz. Yaptığımız şey, insanlara veri sağlamaktan ibarettir.