Basında 2014 Resort Turizm Kongresi

Küpürleri büyük boyutta görmek için resmin üzerine tıklayın..

Basinda

Anket: Sektör aktörlerinin 2014 değerlendirmeleri ve 2015 ve beklentileri

 

 

Sektör aktörlerinin 2014 değerlendirmeleri ve 2015  ve beklentileri

 

4. Uluslar arasıResort Turizm Kongresi’nin gelenekselleşen uygulamalarından sektörün durumu ve geleceğe ilişkin beklentiler elektronik ortamda keypad sistemi ile yapıldı. Sorulan soruları interaktif yöntemle yanıtlayan sektör aktörleri 10 soruda değerlendirme, beklenti ve taleplerini dile getirdi.

 

 

 

4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin gelenekselleşen uygulamalarından keypad sistemi ile katılımcıların sektör ile ilgili görüşlerine bu yıl da başvuruldu.

 

Kongrenin moderatörü Nizamettin Şen, perdeye gelen soruları katılımcılara yönelterek konuyla ilgili görüşlerini bildirmelerini istedi.

 

Turizm sektörünün 2014 yılı ile ilgili değerlendirmeleri ve 2015’ten beklentilerden oluşan 10 soru tek tek perdeye geldikçe salondaki katılımcılar ellerindeki keypad kumandasını kullanarak konuyla ilgili görüşlerini bildirdi. Anında alınan sonuçlar perdeye yansıtıldı.

 

Katılımcıların sorulara verdikleri yanıtlardan 2014 yılının beklendiği gibi geçtiği belirtiliyordu. 2015 yılı ile ilgili beklentiniz nedir sorusuna ise  ‘Zor geçecek’ yanıtı ağır bastı.

 

Elektronik oylamayla elde edilen sonuçlara göre, sektör temsilcilerinin yüzde 49’u, 2014’ün beklediği gibi geçtiğini, yüzde 19’u beklentisinin gerisinde kaldığını, yüzde 32’si ise 2013’ü bile aradığını söyledi.

 

2015 ile ilgili beklentiniz nedir sorusuna ise 2014’ten daha iyi olacak diyenlerin oranı yalnızca yüzde 8 düzeyinde kalırken, katılanların yüzde 47’si zor bir yıl olacak derken, yüzde 24 2014 gibi, yüzde 20 ise 2014’ten bile kötü bir dönem beklediğini söyledi.

 

2015 için en önemli risk ne sorusuna dört şıktan oluşan yanıt vardı. Bunlar da iç ve dış diye bölünce risklerde yüzde 97 ile dış etkenlerin ön planda olduğu ortaya çıktı. Sektör temsilcileri, 2015 için en önemli risk olarak yüzde 49 ile bölgedeki siyasi gelişmeleri, yüzde 41 ile Rusya’daki ekonomik gelişmeleri, yüzde 7 ile de Avrupa’daki durumu gösterdi.

 

Seçim yılı olmasının risk yaratacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 3 düzeyinde kaldı.

Slide01

Slide02

Slide03

Slide04

Slide05

Slide06

Slide07

Slide08

Slide09

Slide10

 

Hacısüleyman : Resort Kongresi Ortak aklın ürünüdür

Özellikle zor dönemlerde ortak aklın hakim olması gerekir. En iyi strateji birlikte belirlenen stratejidir. Vizyonunuzu açacak yeni gelişmelere kendimizi hazırlamalıyız. Biz ortak aklın sürdürülebilirliğinden yanayız. 

4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin açılışında RESORT Dergisi İmtiyaz Sahibi sıfatıyla konuşan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, ortak akla vurgu yaptı.

Türkiye’de turizmin 30 yıllık başarı hikayesi olduğuna vurgu yapan Hacısüleyman, bu başarıda ortak aklın önemine değinerek 2Bu yıl 4’ncüsüyü yapmakta olduğumuz Uluslar arası Resort turizm kongresi de ortak aklın ürünüdür” dedi..

Ortak aklın hakim olması gerektiğine işaret eden Hacısüleyman, “Biz böyle düşünüyoruz. En iyi strateji birlikte belirleyelim yaklaşımıdır. Bu ortak aklın sürdürülebilirliğinden yanayız.

Altyapı ve üstyapıda eksikliklerimizi gidererek bugünlere geldik. Bu anlamda kamu özel sektör işbirliğini önemsiyoruz” dedi.

“Vizyonunuzu açacak yeni gelişmelere kendimizi hazırlamalıyız” diyen Hacısüleyman, 2023 stratejisine göndermede bulunarak, “2023 el kitapçığını bazen karıştırmayı unutuyoruz. Bu da ortak aklın belgesidir” şeklinde konuştu.

2015’in zor bir yıl olacağının altını çizen Hacısüleyman, Ortadoğu ve Rusya’daki krizlere işaret ederek “Bütün dünyanın gözü üstümüzde. Savaş kavramı tedirginlik yaratır” dedi.

Türkiye’nin bu noktada algı yönetiminde geride kaldığına değinen Hacısüleyman,  “Türkiye’nin insancıl yaklaşımla Suriye’den kabul ettiği 1,6 milyon insana rağmen bunu dünyaya iyi anlatamadık. Suriye sınırından yapılan haberlerde hep Türkiye eleştiriliyor. Bunu maalesef dışarıda pozitif algıya çeviremedik” diye konuştu.

Yusuf Hacısüleyman, “Trendler değişiyor. Hane halkı bir kişi olan haneler artıyor. Kişiye özel ürünler bu yüzden öne çıkacak. Haberleşme ve teknolojik gelişmeler belirleyici olacak. Belki turisti merkezleri gezmek randevu ile gerçekleşir hale gelebilir. Kişiselleştirilmiş ince ayar ürünler öne çıkacak” sözleri ile yeni döneme ilişkin ipuçları verdi.