Türofed Başkanı Osman Ayık Sunumu ‘Kongre 2016’

Yol haritasına ihtiyacımız var

“Gelinen noktada dünya turizmindeki son gelişmeler dikkate alındığında Türkiye’nin artık yeni bir senaryo belirlemesi gerekiyor.”

Osman Ayık’ın sunum görsellerini ve sunum özet metnini aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 6’ncı Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin turizmde önemli deneyim kazanıp birikim elde ettiğini, bunun sürdürülebilmesi için yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin en büyük katma değerlerinden biri turizmdir” diyen Ayık, turizmdeki gerilmenin ilk işaretlerinin 2014’te geldiğini, 2016’da dramatik boyutlara ulaştığını belirtti.

“İş kanununda turizme özel başlık açılsın”

İstihdam konusunun önemine de değinen Ayık, istihdamın sürekliliğinin altını çizdi. Ayık, ürün çeşitlendirmesinin de bundan sonra öneminin daha da artacağını vurguladı, iş kanununda turizm sektörü ile ilgili özel başlıklar açılması gerektiğine işaret etti.

Turizmin istihdama doğrudan etkisi olduğunu, genç ve kadın istihdamında önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Ayık, gelinen noktada dünya turizmindeki son gelişmeler dikkate alındığında Türkiye’nin artık yeni bir senaryo belirlemesi gerektiğine dikkat çekti.

“Ekonomik ve siyasi sıkıntılar büyümenin önünde engel”

Türkiye’nin turizmdeki büyümesini sürdürüp sürdüremeyeceği sorusunun önem kazandığını kaydeden Ayık, Türkiye’nin normal koşullarda bu yarışta ilerleyebileceğini ancak, son zamanlardaki siyasal ve ekonomik sıkıntıların bu noktada dezavantaj yarattığının altını çizdi.

“Yol haritasına ihtiyacımız var”

Özellikle küresel bazda yayılan terör eylemlerinin turizmi ciddi bir biçimde tehdit ettiğini vurgulayan Ayık, bu noktada dünyadaki diğer kurum ve kesimlerle ortak çalışılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Ülkeler, milletler ve tüm katmanlar arasındaki ilişkileri onarıcı bir etkimiz var. Türkiye’de şu anda yaşanan sıkıntılar önemli. Burada belki bir uzlaşma kültürüne ihtiyacımız var. Siyaset kurumunun birtakım şeylere farklı açıdan bakması ortamı geriyor. İktidarı ve muhalefeti ile bu değeri korumalıyız. Önümüzdeki süreçte parlak günlere dönmek için bir yol haritasına ihtiyacımız var.”

Ulusal strateji vurgusu

Turizmin onarcı bir özelliği de olduğunun altını çizen Ayık, bir uzlaşma kültürüne ihtiyaç olduğuna işaret ederek; siyasal kesimleri iktidarı, muhalefeti ile bir araya gelerek yaratılan turizm değerini korumaya çağırdı. Bu noktada yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğuna işaret eden Ayık, tüm bileşenlerin bu noktada bir araya gelmesi ve ulusal bir strateji oluşturulması gerektiğini kaydetti.

 

Hill-Knolton Emst Primosch Sunumu

Hill-Knolton Strategiest’ten  Emst Primosch sunumu PDF olarak izlemek için Tıklayın!

FTI Genel Müdürü Ralph Schiller Sunumu

2016’da yaşananlar 30 yılda öğrendiklerimizi unutturdu 

FTI Genel Müdürü Ralph Schiller

FTI Genel Müdürü Ralph Schiller’in sunum görsellerini izlemek için tıklayın!

—–

Sunum özetini aşağıda okuyabilirsiniz.

FTI Genel Müdürü Ralph Schiller, 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde Türk turizmcilere mesajlar verdi. Schiller, özellikle henüz kararını vermemiş tatilciler için Türk ve Alman turizmcilerin sıkı işbirliği yapmalarının öneminin altını çizdi.

 

Bu yıl Türkiye kapasitesini daraltmadığı için karlı çıkan Almanya seyahat pazarının dördüncü büyük grubu FTI’nin genel müdürü Ralph Schiller, 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuştu.

 

Kriz yılı 2016’dan ne öğrenildiğinin kongredeki konuşmalarda dile getirildiğini söyleyen Schiller, bu yıl yaşanan hızlı gelişmelerin son 20-30 yılda öğrendiklerimizi unutturduğunu belirtti.

 

Türkiye, Mısır, Belçika gibi farklı ülkelerdeki terör saldırılarının sadece Almanya değil, Avusturya, Belçika, Hollanda’daki müşterilerde de korku oluşturduğuna dikkat çeken Schiller, güvenliğin ön plana çıktığı bir yıl yaşandığının altını çizdi.

 

Talep ve rezervasyonlarda sert düşüşler olduğunu ifade eden Schiller, “Ancak özellikle ailelere başta olmak üzere ocakta şubatta tatil kararı verecek olanlar henüz kararlarını vermediler” dedi. Schiller, özellikle bu kesimin kazanılması için adımlar atılmasının önemine değindi.

 

Güvenlik kaygısı her yerde

 

Güvenlik kaygısı sonucunda Avrupa içi seyahatlerde artış yaşandığına da değinen Schiller, “Ama Türkiye özel bir yere sahip. Farklı tur operatörleri Türkiye’ye farklı bakış açıları ile yaklaşıyorlar. Biz çok erken Türkiye’deki toparlanmayı öngördük ve hızlı hareket ettik. Türkiye çalışmaları için personel kadromuzu büyüttük. Böylece Türkiye talebinden daha çok pay aldık” dedi.

 

Schiller, politik gelişmeler bir yana Alman ve Türk turizmcilerin işbirliklerini güçlendirmelerinin önemine dikkat çekerek, “Bizlerin sektör partnerleri olarak yakın ilişki ve sıkı diyalog halinde çalışmamız çok önemli” dedi.

 

Türkiye kapasitemizi artırdık

 

Ralph Schiller, FTI’nin, 2017’de Türkiye’ye yönelik daha etkin bir yol izleyeceğini belirterek, uçuş kapasitesini iki katına çıkaracaklarını Türkiye’deki anlaşmalı otelleri arasına sekiz 5 yıldızlı otelin yanı sıra 21 otel daha eklediklerini söyledi.

 

İspanya’daki portföyüne 75 otel daha ekleyeceklerini söyleyen Schiller, Bulgaristan ve Kıbrıs’a yönelik kapasite ve uçak kapasitelerini artıracaklarını Fas’a yönelik programlarında Agadir destinasyonuna haftada 7 olan uçuş sayısını 12 uçuşa yükselteceklerini, 16 yeni oteli portföylerine eklediklerini bildirdi.

 

Schiller,  FTI’ın bir yıl önce kurduğu yeni otel markası Labranda’nın dünya genelindeki ağını 7 farklı destinasyonda açtığı 41 otel ile genişlettiğini söyledi.

Erkan Yağcı ‘Kongre 2016’ Sunumu

Concorde Resort Yönetim kurulu Üyesi ve AKTOB Başkan Yardımcısı Erkan Yağcı sunumunda seyahat endüstrisindeki gelişmeler ve bunların konaklama sektörüne olası yansımaları ile ilgili öngörüleri aktardı.

Erkan Yagcı’nın PDF Sunumu için tıklayınız!

—–
Sunumun özet içeriğini aşağıda okuyabilirsiniz.

Geleceğin turizm trendleri

Turizm sürdürülebilirliği, her dönem var olan ve üzerinde uzun görüşmelerin yapıldığı bir konu. Turizm sektörü yaşanan veya yaşanma ihtimali olan her türlü aksaklık veya değişiklikten birinci derecede etkileniyor.

 

Artan terörizm tehditleri, ABD Başkanlık seçimleri ve Brexit dönemi tüm dünyada belirsizliğe neden oluyor ve ekonomik büyüme ve istikrarı etkiliyor.

 

Yükselen destinasyonlar dışında, sektör ile ilgili gerçekleşmesi beklenen yükselen trend olan havacılıkta yakında gerçekleşmesi beklenen süpersonik uçuşlar ile, popüler rotalar üzerindeki uçuş saatlerini kısaltacak ve yeni uçuş güzergahları eklenecek.

 

Yaşadığımız süreç şunu gösterdi: Talebi yönetemezsek hedeflerimizi gerçekleştiremeyeceğiz. Dolayısıyla talebi yönetmek için kamu-özel sektör işbirliği ilk ve zorunlu bir iştir.

 

xxxx

 

 1. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ‘Otelcilikte neler oluyor’ oturumunda bir sunum yapan Concorde Resort Yönetim kurulu Üyesi ve AKTOB Başkan Yardımcısı Erkan Yağcı, seyahat endüstrisindeki gelişmeler ve bunların konaklama sektörüne olası yansımaları ile ilgili öngörüleri aktardı.

 

2016 yılını sonlandırmak üzere olduğumuz bu günlerde, turizm sektörünün önümüzdeki yıllarda sahip olacağı değerler öngörülmekle birlikte, uluslararası yapılmış olan çeşitli anketlerle hem tüketicilerin hem de endüstri profesyonellerinin nabzı tutulmaktadır.

 

Bexit ve sonrası

 

Her ne kadar turizm, yaşanan veya yaşanma ihtimali olan her türlü aksaklık veya değişiklikten birinci derecede etkileniyor olsa da, 2016 yılında Reed Travel tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 67’si seyahat endüstrisinin 2017’de büyüyeceğini söylüyor.

 

Brexit, yani İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı ile ilgili, turizm endüstrisinin yüzde 47’si, bu durumun kendi şirketleri üzerinde olumsuz etkileri olacağını düşünüyor.

 

Her dönemin popüler veya dikkat çeken destinasyonları var. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günümüz dünyasında yükselen destinasyonlar Çin, Hindistan, İzlanda ve Küba’dır.

 

Süpersonik uçaklar

 

Yükselen destinasyonlar haricinde, sektör ile ilgili gerçekleşmesi beklenen yükselen trend ise havacılık ile ilgili. Yakında gerçekleşmesi beklenen süpersonik uçuşlar, popüler rotalar üzerindeki uçuş saatlerini kısaltacak ve bu sebeple yeni uçuş güzergahları eklenecek. Bu yeni, yüksek hızlı  ve vakum tüplü tren projesinin faydalarına örnek verecek olursak  Londra – New York arası süpersonik bir uçuş sayesinde 3 saat ,  Los Angeles – San Francisco arası 30 dakika , Ankara – İstanbul arası yolculuk 25 dakika olacak. Bu da 570 km.lik güzergâhta ortalama 962 km/h ile varış noktalarına ulaşacağı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bu güzergâhtaki en yüksek hızın saatte 1,220 km olarak gerçekleşeceği düşünülüyor.

 

Sürdürülebilirlik

 

Turizm sürdürülebilirliği, her dönem var olan ve üzerinde uzun görüşmelerin yapıldığı bir konu. Konu ile alakalı yapılan anket verileri gösteriyor ki , tatilcilerin yüzde 59’u sosyokültürel yapı, ekonomi ve çevreyi içeren turizm sorumluluğunun, turizm endüstrisi tarafından sağlanması gerektiğini düşünürken, tatilcilerin yüzde 25’i bunun hükümetin sorumluluğu olduğunu söylüyor.

 

Markalaşma

 

Başta belirttiğim gibi,  turizm sektörü yaşanan veya yaşanma ihtimali olan her türlü aksaklık veya değişiklikten birinci derecede etkileniyor. Buna örnek olarak yapılmış olan ABD seçimini, endüstri profesyonellerinin düşüncelerini ve sonuç sonrasında var olan öngörüleri örnek gösterebiliriz. “Brand USA” sloganı ile ABD markası ABD’ye 2021 yılı için hedeflenen turist sayısının 100 milyon olduğunu açıklamıştı.

Yapılan anketlere göre , hem tatilciler hem de turizmciler için endişe yaratan en önemli faktör terör. Tatilcilerin yüzde 47’si terörün kendi tercihlerini etkilediğini belirtirken, turizmcilerin yüzde 75’i terörün işlerini etkilediğini belirtti.

 

Airbnb ve konaklama

Konaklama alanında faaliyet gösteren internet sitesi olan Airbnb, seyahat işine de girerek tüm gezi programını içeren paketler dahilinde, turizm endüstrisinde faaliyet göstermeyi planlıyor. Los Angeles’daki konferansında stratejilerini ana hatlarıyla anlatan Airbnb’nin, uçuş rezervasyonları , araba kiralama , restaurant rezervasyonları gibi hizmetleri de sunacağını belirtti. Geçen yıl konaklama işletmesinde 900 milyon dolar gelir elde eden şirket için rehberli turlara ve seyahat hizmetlerine de sağlanacak olan geçişin şirket için devasa bir yeni pazar olacağı düşünülüyor.

 

Airbnb’nin açıklamış olduğu yeni stratejisi üzerine Reed Travel tarafından yapılan ankete göre ise ; endüstrinin yüzde 47’si işlerinin Airbnd tarafından etkilenmediğini, yüzde 32’si olumsuz bir etki olduğunu , yüzde 21’i ise pozitif bir etki olduğunu belirtiyor.

 

Bu durumda internet sitelerinin , özellikle Airbnd’nin tercih edilme oranı da büyük önem taşımakta. İnternet siteleri üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki,  ankete katılanların yüzde 70’i uçtan uca iletişim sağlayan web sitelerini kullanmadıklarını belirtirken, yalnızca yüzde 12’si Airbnd kullandığı belirtti. Airbnd yüzde 12’lik oranına rağmen en çok tercih edilen web sitesi olmakla birlikte, onu yüzde 6 ile Uber izliyor.

 

Sonuç olarak , çeşitli alanlarda verilmiş olan araştırmalara bakacak olursak;

Küresel ekonomi

 

Küresel ekonominin görünümü belirsizliğini korumakla beraber, gelişmiş ekonomilerin çoğunluğunun yavaş büyüme gösterdiklerini, gelişmekte olan ekonomilerin ise daha fazla avantaj elde etmek amacıyla mücadele ettikleri görünüyor.

 

Artan terörizm tehditleri, ABD Başkanlık seçimleri ve Brexit dönemi tüm dünyada belirsizliğe neden oluyor ve ekonomik büyüme ve istikrarı etkiliyor.

 

Yine de, 2015 yılında dünya çapında seyahat eden kişi sayısının 1.2 milyardan fazla kişiye ulaşmasıyla, 2016 yılında da seyahat eden yolcu sayıları açısından  yeni bir rekor yılı olacağı öngörülüyor.

 

Seyahat ürünü satışlarının 2015 yılında 2.1 trilyon dolar olmakla beraber,  2020 yılında yeni teknoloji ve çeşitli iş modellerinin benimsenmesiyle 2.5 trilyon dolarının üstünde olması bekleniyor.

 

Yurtiçi seyahat

 

Yurtiçi yolculuklar,  tüketicilerin kendi ülkelerini keşfetmekten keyif almaları sebebiyle , 2015’te dokuz milyar fazla artış  ve yüzde  6,1’lik güçlü bir büyüme oranı ile, iyi bir performans gösteriyor.

 

Gelir kalemleri gösteriyor ki , Asya Pasifik turizm harcamasına yönlendiren bölge olmasıyla 2015 yılında 1.6 milyar dolardan fazla bir büyüme gerçekleştirdi.

 

Çevrimiçi ve mobil seyahat dünya çapında genişlemeye devam ederken , gelişmekte olan bölgelerde yapılacak olan mobil ödemeler için tüketici güveni artıyor. Bununla birlikte, mobil seyahat programları diğer mobil programlara ait olan payın bir kısmını almakta ve klasik – çevrimdışı seyahat programlarının değerinin , 2020 yılına gelindiğinde çevrimiçi olandan daha yüksek olacağı öngörülüyor.

 

Otel endüstrisi

 

Otel endüstrisindeki yeni akımlara gelecek olursak, özetle;

 

 1. Uluslararası grup düzenlemeleri : Marriott ve Starwood, dünyanın en büyük otel şirketini (14 milyar ABD Doları) yaratmak için birleşiyorlar.
 2. Yiyecek ve İçecek Üzerindeki Kesintiler: Oteller insanların sosyalleşebildiği bar merkezli yerlerdir, otellerin lobisi bu barların veya restaurantların içerisinde yer alabilir.

 

 1. Teknoloji: Rezervasyon aşamasından çıkış anına kadar her alanda kullanılabilir olan teknoloji ile kolay ve sorunsuz bir şekilde mobil ödeme yapılabilir, akıllı telefonlar oda kartı olarak kullanılabilir, oda dekoru güncellenebilir veya müzikal hareketlerle lobiye zarafet katılabilir. Otellerde kullanılabilen teknoloji uygulamaları haricinde Thomas Cook ve TUI gibi seyahat acenteleri , daha cazip bir seyahat rezervasyon imkanı sunmak adına  sanal gerçeklik gibi dijital yenilikler kullanıyor.

 

 1. Çantasız, Sorunsuz Seyahat: Kiralamaya ana hatları ile bakıldığında, konaklama sağlayıcıları kullandığın kadar öde kolaylığı ile oda kiralama yada satın alınacak kıyafetler sunabilecek.

 

 1. Akıllı Oteller: Japonya, yalnızca robotlar (The Henn na Hotel) tarafından hizmet verilen bir oteli başarılı bir şekilde hizmete sundu.

 

 1. Sarayların yılı:2016 yalnızca teknolojik ilerlemelerin değil, tarihi otellerinde değerlendirildiği bir yıl. En dikkat çekici örneği ise Ritz Paris’in yeniden açılması.

 

 1. Eco ciddileşiyor: Havluları yeniden kullanmak, otomatik ışıkları temin etmek gibi çevre dostu uygulamalara geçmiş olmak ve bu çevre dostu uygulamaların sürdürülebilir olmaları sebebiyle daha hissedilir durumdadırlar.

 

 1. Herkes konsept sever: Sayısız seçenekten oluşan bir dünyada oteller kendilerini ön plana çıkarmaya çalışıyor. Örneğin  Tokyoda açılan Book and Bed Otel kentin en havalı bağımsız kitap yayıncısı Shibuya Publishing & Booksellers’a katıldı ve bu otel misafirlerine kitaplık yatağında uyuma imkanı sunuyor.

 

 1. Sağlık yeni boyutlara ulaşıyor: Yoga ve spa hizmetleri ile ilgili oteller ciddi ataklar yapılıyor. Örneğin Premium spor grubu Equinox, “sağlıklı ve bilinçli seyahat edenler “ için Önce Manhattan da, sonra Los Angeles da olacak yeni bir otel markası kuruyor.

 

 1. Milenyum çağı tüketicileri: 20 – 35 yaş arasını kapsayan milenyum çağı tüketicileri sayısında yüksek artış bulunmakla beraber , 2017 itibariyle dominant tüketici grubu olmaları beklenmektedir. Bu yolcular için, mobil teknoloji ve sosyal medya pazarlama aracı ve müşteri hizmetleri olarak kullanılabilmekle ve kişiselleştirilmiş iletişim, kesintisiz planlama , kusursuz icraat , otantik ve özelleştirilmiş seyahat deneyimi tercih etmektedirler.

 

Dünya turizmi

 

Dünya turizm hareketine gelecek olursak; 2015 yılında Dünyada seyahat eden kişi sayısı 922 milyon iken, 2016 yılında bu sayı 956 milyon kişiye ulaşmıştır( Ocak – Eylül). Fakat Türkiye için Ocak – Eylül ayı verileri incelendiğinde, hem gelen yolcu hem de gelir açısında yüzde 30’luk bir düşüş yaşanmakta. Buradaki en önemli nokta ise güvenliğin hala bazı destinasyonlar için endişe kaynağı olmaya devam etmesidir.

 

Dünya genelinde uluslararası turistlerin 2010’dan 2030’a kadar yüzde 3.3 artması ve 2030 yılında 1.8 milyara ulaşması bekleniyor. Bu artış gelişmiş ülkelerde yüzde + 2,2 olarak beklenirken, gelişmekte olan destinasyonlarda ise gelişmiş ülkelere oranla yıllık yüzde 4,4 ile iki kat artması bekleniyor.

 

Aynı zamanda, gelişmekte olan ekonomilerin pazar payı 1980’de yüzde 30 iken 2015’te yüzde 45’e yükseldi ve 2030’da yüzde  57’ye ulaşması bekleniyor, buda 1 milyarın üzerinde uluslararası turist gelirine eşdeğer.

 

2023 turizm stratejisi

 

Türkiye özelinde; 2023 Türkiye Turizm Stratejisi, 2023 yılında, 63 milyon turist, 86 milyar dolar dış turizm geliri ve turist başına yaklaşık 1350 dolar harcamaya ulaşılmasını hedefliyor. Bu sebeple Türkiye’ye turist gönderen her bir pazarımız için özel bir çalışma gerektiriyor. Ayrıca var olan turizm işletmelerinin de sağlıklı işlemesi için kamusal desteğin sürekliliği gerekiyor.

 

Türkiye’nin 2023 turizm vizyonunda; sürdürülebilir turizm yaklaşımı benimsenerek istihdamın arttırılmasında ve bölgesel gelişmede turizmin öncü bir sektör konumuna ulaştırılması ve Türkiye’nin 2023 yılına kadar, uluslar arası pazarda turist sayısı ve turizm geliri bakımından ilk 5 ülke arasında önemli bir varış noktası ve uluslar arası bir marka haline getirilmesinin sağlanmasıdır.

 

Bu amaçlar doğrultusunda , kamu-özel sektör işbirliği elzemdir. Bu işbirliğinin doğru bir yapıda ve sağlıklı bir platformda oluşması gerekir. Yaşadığımız süreç şunu gösterdi ki “talebi yönetemezsek” hedeflerimizi gerçekleştiremeyeceğiz. Dolayısı ile “talebi yönetmek” için kamu-özel sektör işbirliği yapılması gereken ilk ve zorunlu bir iştir.

RTK CEO’su Thomas Bösl ‘Kongre 2016’ Sunumu

Sunumu PDF olarak izlemek için tıklayın!

Sunumun özetini aşağıda okuyabilirsiniz.

——-

Bu kaliteyi bu fiyata satamıyorsak
bu bizim başarısızlığımızdır

“Krize rağmen otellerdeki kaliteyi ayakta tuttuğunuz için çok teşekkür ediyorum. Müşteri Türkiye’de bir müşteri gibi değil bir misafir gibi karşılanıyor. Bu hizmeti bu fiyatlara satamıyorsak bu bizlerin başarısızlığıdır. Daha fazla fiyat düşürmeyin”

 

Türkiye’de ve Avrupa’da 2017 turizm sezonunun zor geçeceğini söyleyen Alman seyahat acenteleri işbirliği kuruluşu RTK’nın CEO’su Thomas Bösl, 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde hazırladığı sunum eşliğinde yaptığı konuşmada, “2016 zor bir yıl oldu. Bu krizi birlikte nasıl atlatırız, buna çalışmak gerekir” dedi.

Bünyelerinde Almanya ve çevresindeki diğer ülkelerden toplam 8 bin seyahat acentesi bulunduğunu söyleyen Bösl, şunları söyledi:

“Almanların tatil bakış açısını çok iyi bilmeniz gerekir. Seyahat acentesi birçok ülkeye göre Almanya’da çok önemlidir. Çünkü tatilci ile arasında uzun yıllara dayanan bir güven anlaşması oluşmuş. Bunun bir nedeni de Almanya’da seyahat acentelerinin aile şirketleri olmasıdır. Acenteler bu anlamda çok etkili platformlardır. İletişimde güçlük yaşanan dönemlerde bizim bu gönül elçilerini daha etkili kullanmamız gerekiyor. Acentelerle daha fazla ilişki ve diyalog olmalı.”

“Türkiye’deki kriz bizi de vuruyor”

“Sizin yaşadığınız kriz bizi de çok sert biçimde vuruyor. Türkiye ile sıkı bağlarım ve yoğun duygularım olduğu için bu benim için çok üzücü. 30 yılda elde ettiğiniz başarıdan büyük gurur duyuyoruz. Bu ortak başarı hiçbir şekilde yıkılmamalı ve hiçbir siyasi krizin bunu yıkmasına izin verilmemeli. Son yıllarda yakaladığımız başarı dostluğumuzun bir ürünüdür.
Otellerdeki kaliteyi sürdürülebilir kılmak gerektiğini geçen yıllarda da sürekli söyledim, söylüyorum. Bu kaliteyi ayakta tuttuğunuz için çok teşekkür ediyorum. Müşteri Türkiye’de bir müşteri gibi değil bir misafir gibi karşılanıyor.”

Türkiye’de yüzde 30’laın üzerinde düşüşler oldu

Bu yılki düşüşlerin turist sayısında değil cirolarda olduğuna işaret eden Bösl, “Almanya pazarında yüzde 31’lik bir düşüş var. Bu kayıp Belçika’da yüzde 35’e, Hollanda’da yüzde 47’ye ve Fransa’da yüzde 57’ye çıktı. Ama daha kötüsü önümüzde. 2017 satışları başladı. Şu anda kaynak ülkelerimizin toplamında Türkiye, 2016’ya göre yüzde 58 eksi gösteriyor. Yüzde 58’lik düşüş hepimiz için çok ciddi bir uyarıdır. Bunu dikkati alarak bugünden hemen gerekli tedbirleri almamız lazım. Çünkü Almanya’daki ana rezervasyon dönemi başlamak üzere. Yoğun rezervasyon dönemine 1 ay kaldı. Eğer bu bir aylık dönemde işler değişmez, bu tablo toparlanmaz ve 2017 Kasımı’nda bu eksi yüzde 58 olduğu gibi kalırsa, işte o zaman felaket olur” diye konuştu.

 

“Daha fazla fiyat düşürmeyin”

“Daha fazla fiyat düşüşü yapmayın” uyarısında da bulunan Bösl, “Kriz dönemlerinde gerçek dostları, arkanızda kimin durduğunu görmüş oluyorsunuz. Eğer bu kaliteyi bu fiyatlara satamıyorsak bu bizlerin başarısızlığıdır” dedi.

 

“Acenteleri ikna etmek önemli”

Bösl şöyle devam etti: “Bir diğer nokta seyahat acentelerini Türkiye satışları için ikna etmek. Şimdilerde Türkiye’yi satmaya ikna etmek Bulgaristan ve Hırvatistan’ı satmaya ikna etmekten daha zor. Birçoğunuzun acenteler ile iyi bağları var. Bu gücünüzü iyi kullanın. Bu bir ekonomik bir güçtür. Bunu Ankara’da iyi kullanın. 2017 yine zor bir yıl olacak. Daha güçlü işbirliği ve mücadeleye ihtiyacımız var. Biz 8 bin acente olarak sizin dostunuzuz. Birlikte eski başarılarımızı yeniden yakalayacağız.”

HAKAN ATEŞ – İniş çıkışlara rağmen turizm sektörü gelişmesini sürdürecek

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde Dünya ve Türkiye Ekonomisi, Gelişmeler ve Beklentiler” başlıklı bir sunum yaptı. 

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş “Dünya ve Türkiye Ekonomisi, Gelişmeler ve Beklentiler” başlıklı konuşmasında, son gelişmelere göndermede bulunarak “İnsan kardeşliği her zaman galip gelecektir” dedi. Devamını Oku

Nizamettin ŞEN – Sektörde ortak akıl platformu oluşturulmalı

Nizamettin-Sen

5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin moderatörlüğünü profesyonellere taş çıkartırcasına büyük başarıyla gerçekleştiren Nizamettin Şen’in bu vesile ile bir yeteneğinin daha olduğu ortaya çıktı.

 

Antalya’da Aska Lara Resort’te yapılan 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin moderatörlüğünü  kısa adı ATAV olan Antalya Tanıtma Vakfı Başkanı Nizamettin Şen yaptı.
Devamını Oku

Eivor Andersson – Birlikte hareket etmeliyiz

TUI Nordic’in CEO’su Eivor Andersson, 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuştu. Andersson, İskandinav pazar yapısı ve TUI Nordic’in konumu hakkında bilgi verdi.

SAM_4485“Yaşanan son terör olaylarından sonra taleplerde farklılıklar oldu. Türkiye’nin bu anlamda avantajlı, geleceğe yönelik işbirliği yapmamız gerekiyor.”

5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin konuşmacılarından biri olan TUI Grubu’nun İskandinav pazarındaki şirketi TUI Nordic’in CEO’su Eivor Andersson, İskandinav pazarı ve firması hakkında bir sunum yaptı.

Devamını Oku

Sören Hartmann – Krizler hemen bitmez, kendimizi buna ayarlayalım

Avrupa seyahat pazarının üçüncü, Almanya’nın ikinci büyük grubu DER Touristik’in CEO’su Sören Hartmann 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana konuşmacısı olarak Antalya’da turizmcilere seslendi.

SAM_4311Avrupa seyahat pazarının önde gelen gruplarından DER Touristik’in CEO’su Sören Hartmann 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana konuşmacısı olarak Antalya Aska Lara Otel’de Türk turizmcilere seslendi.
Devamını Oku

Osman Ayık – Rusya ile köklü bağlarımız var, krizi aşarız

SAM_4395
5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde son gelişmeleri değerlendiren TÜROFED Başkanı Osman Ayık, özellikle Rusya krizinin köklü bağlar sayesinde aşılacağını söyledi.  

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuştu. Devamını Oku

Özgür Deniz Aydın – Beklemeyin, mobile hazır olun

Google Dijital Pazarlama Uzmanı Özgür Deniz Aydın, 5. Uluslar arası Resort Turizm Kongresi’nde dijital gelişmelerin turizm sektöründeki etkilerini bir sunumla turizmcilere anlattı.

SAM_4569

“Mobil’e hazır olun. Mobil web siteniz olsun. Erişilebilir olun. Hangi alanda olmanız gerektiğini bilin. Mutlaka youtube’da videolu reklam yapın ve sakın ertelemeyin.”
Devamını Oku

Sunum: Osman Ayık

Osman Ayık Resort Turizm Kongresi 2014 Sunumu:

Türkiye Dünya Turizmi’nde en hızlı büyüyen ülkelerden biri,,,

Slide01

Slide02

Slide03

Slide04

Slide05

Slide06

Slide07

Slide08

Slide09

Slide10

Slide11

Slide12

Slide13

 

Sunum: Hakan Ateş

 

 

“Turizm Türkiye’nin petrolüdür” diyen Ateş, “Türkiye turizmin ekonomideki payı açısından 4. büyük ülke. 2014 itibaiyle sektörde çalışan sayısı 1 milyonu geçti. 54 sektörü besliyor, ülkenin katma değeri en yüksek sektörü” diye konuştu.

Slide01

 

“Turizm olmasaydı cari açık daha yüksek olurdu”

Sene sonunda 45 milyar dolarlık cari açık beklendiğine işaret eden Ateş, “32 milyar dolarlık gelir beklentisi var. Turizm olmasaydı bu açık 75 milyar olurdu” dedi.

Slide02

Rusya ve Ukrayna’nın Türkiye turizmindeki payının yüzde 19 olduğuna değinen Ateş, “Oradaki gelişmelerin bizi bir miktar olumsuz etkileyeceği beklentisi var. Ancak diğer taraftan Avrupa ve Amerika ile olan sorunlar bu pazarda Türkiye için firsat da olabilir.

Yatırımcıların Avro’yu kullanmaları yatırımcılar açısından yararlı olacaktır. Dolar daha da yükselecek. Jeopolitik gerginlikler risk ama fırsat da olabilir” şeklinde konuştu.

Slide03

Slide04

 

“Türk lirası bu dönemde değer kazandığından turizm pahalılaşacaktır” diyen Ateş, “Bunu fiyatlara yansıtmazsak ülke turizmi ve ekonomisi açısından iyi olacaktır” sözleri ile turizmcilere uyarıda bulundu.

Slide05

Slide06

Slide07

Slide08

Slide09

Slide10

Slide11

Slide12

Slide13

Slide14

Slide15

Slide16

Slide17

Slide18

Slide19

Slide20

Slide21

Slide22

Slide23

Slide24

Slide25

Slide26

Slide27

Türkiye’nin turizmde 80’lerden bu yana yılda 36 bin yatak ortalaması ile büyüdüğünün altını çizen Ateş, “Ancak turizmin çeşitlendirilmesi önemli. Golf, sağlık, termal gibi alanların geliştirilmesi gerekiyor. İran, Rusya gibi ülkelerden direkt uçuşlar önemli. Tur operatörlerine teşvik verilmesi önemli Havaalanı yatırımları önem kazanmış durumda” dedi.

Merkez Bankasının rekabetçi para yaklaşımının doğru olduğuna değinen Ateş, bunun turizm açısından da önemli olduğuna işaret etti.

Genç turistlerin önemine dikkat çeken Ateş, “Gençlere yatırım yapılmalı. Daha fazla seyahat ediyorlar. Bu nedenle dijital dönüşüme ayak uydurmak gerekiyor” dedi.

“Kredi geri ödemelerinde turizme danışmanlık da veriyoruz” diyen Ateş, turizme yönelik ürünlerini artıracaklarını kaydetti.

“Bu sektöre gözümüzün nuru gibi bakmalıyız”

Ateş, “Bu sektöre gözümüzün nuru gibi bakmak zorundayız. Başta kamu yönetimi ve siyasetçiler olarak. Biz sözümüzü tuttuk bu alanda birinciliği bu yıl da bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

“Rusya’daki kriz kısa vadede çözülmez”

Rusya ve çevresindeki coğrafyada yaşanan krizlere ve turizme olası etkilerine de değinen Ateş, “Rusya ve Avrupa ve Amerika tarafından bu süreç çok kısa sürede sonuçlandırılamayacaktır. Bu ne getirir? Bu toprakların altında altın, gümüş gibi çeşitli rezervler var. Para değeri düşen halk harcamaları kısar. Bu da Rusya ve Ukrayna pazarında belirleyici efekt olabilir. Rusların Türkiye’yi daha fazla tercih edeceği öngörüsü de var.

Sberbank pazarın yüzde 50’sini elde tutuyor, Rus Merkez Bankası’nın da hissesi olduğu bir kuruluş. Bizim de görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Rusya’da Avro’ya dönülebilir”

Rusya turizminin Avro’ya dönebileceğine dikkat çeken Hakan Ateş, “Avro ile düşünülmesini öneririm” dedi.

İşletme kredilerinde otellere destek sağladıklarını belirten Ateş, “Doğrudan tur operatörlerine de destek olma gayretimiz var. Ancak şu an daha çok tur operatörleri yatırımcı olarak bize geliyorlar. Ama daha fazla imkan sağlanabilir tabii ki” diye konuştu.

 

 

Sunum: PETER FRANKHAUSER

Sunum:

Slayt1

Slayt2

 

“geleceğin turizmi – turizmin geleceği”
Bu nasıl başlık! Ve işte açlış konuşmasını yapmak üzere gerçek tur operatörü olan dinazoru davet ediyoruz..
20 yıldan fazladır seyahat sektöründeyim ve bu süreçte bir çok eğilimin geçip gittiğini gördüm.
Ben ve tüm iş arkadaşlarım bunları hala saklarız.
Benim gibi bir dinazor turizm yada gelecek hakkında neler söyleyebilir ki? Önceki eğilimlerin aksine internet yok olmayacaktır. Dijital cihazlar hem özel hayatımızı hem de müşteri olarak davranışlarımızı değiştirdi. Nerelerde güçlü olduğumuzu unutmadan şirket ve sektör olarak bu eğilimlere ayak uydurmak zorundayız. İşte bundan dolayı geleceğe ve dijital tecrübeye dair konuşmacı olamam. Bana göre şu çok açıktır: yeni dijital dünya birliktelik demektir yani siz otelcilerle biz tur operatörlerinin birlikte başarılı olması anlamına gelir. Bu geçmişte de doğruydu ve hatta gelecekte de doğru olacak.

Slayt3

Dinazorlar hakkında konuşacak olursak, nereden gelirler? Gördüğünüz gibi insanlık milyonlarca yıl boyunca gelişti çünkü teknolojiyi kullanabildi. Sanayi makinelerinden ziyade ateş ve tekerlerk gibi faydalı icatlar yapmayı başardık. Ayaklarımızın üstünde durmayı ve hareket etmeyi öğrendik. Fakar aynı zamanda, sokaktaki insanların ya akllı telefonlarıyla uğraştıklarını ya da bilgisayar başında olduklarını göz önüne alacak olursak nasıl yürüdüğümüzü ve ayakta durduğumuzu unutacak gibi duruyoruz sanki.

 

Slayt4

Teknoloji evrim teorimiz mahvetti ancak son 20 yılda da yıkıcı buluşların sayısı hızla arttı. İlk cep telefonlarını hatırlıyor musunuz? Bir tuğla gibi ağır ve büyük olanlar. Sadece arama yapabildiğiniz aletler, inanılmaz değil mi!
günümüzde akıllı telefonlar aya fırlatılan Apollo 11 den daha çok teknolojik özllik içeriyor. Sanki bir bilgisayarmış gibi alışverişte ve otel rezervasyonlarında kullanılıyor. Mektupları hatırlar mısınız? Kalemle üzerine yazı yazdığınız, daha sonra zarfa koyup postaneden gönderdikten sonra günlerce doğru adrese varıp varmayacağı ile ilgili endişe duyduğunuz kağıt parçası. Günümüzde, diz üstü bilgisayarınızı açıp bir kaç tuşa bastıktan saniyeler sonra postanız alıcısına ulaşıyor. Çok romantik değil ama etkileyici.

İlk bilgisayarlar bir salonu kapyacak büyüklükteydi ama şu an şimdiki akıllı telefonlar ve tabletler küçücük. Çok geçmeden kısa süre içinde saatler ve gözlükler vasıtasıyla iletişim kuracak hale geleceğiz.
Çok uzun yol katettik.

Slayt5

Günümüzde tur operatörü olmak, cadde üzerindeki tezgahta en kaliteli ve ucuz ürüne sahip olmaktan daha çok şey ifade eder. Dijital çağ ve özellikle dijital müşteri seyahat endüstrisinin her parçasına meydan okuyor. Eski nesillere göre daha gelişmiş ihtiyaçları var.
Açılış saatlerini gözetmeksizin, müşteriler her nerede ve ne zaman olursa olsun istediklerini araştırıp rezervasyon yapıyorlar
Müşteriler özel ve eşi benzeri olmayan hizmet beklentisindeler
Müşteriler gerçek ve güvenilir iletişim istiyorlar
Müşteriler seyahat tecrübelerini online platformlarda milyonlarca kez paylaşıyorlar
Müşteriler yeni dijital iletişim noktaları arıyorlar
Müşteriler fiyat ve kalite anlamında şeffaflık arıyorlar

 

Dijital dönüşümü bilmek ve müşteriyi anlamak seyahatin anahtarıdır.

 

Slayt6

İnternet müşteriler ve yolcular açısından en önemli medya aracıdır. Online ortam her türlü satış ve yolculuk sürecinin bir parçası konumundadır. Müşteriler tur operatörleriyle kalıcı iletişim kurabilecekleri seçenekler arıyorlar. Müşteriye yolculuğu esnasında refaket etmek gelecekteki en büyük sorundur. Arayış sürecinde müşteriyi nasıl etkileriz, karar almasını nasıl kolaylaştırabiliriz? Bunlar hergün kendimize sormamız ve acilen cevaplamamız gereken sorulardır.

Slayt7

Teknoloji bize müşteriyi etkilemek için içeriklerimizi nasıl geliştireceğimiz konusunda bir çok seçenek sunuyor.
Gelecek ne kadar dijital olursa olsun broşür ve reklamlar her zaman önemli reklam araçları olarak kalıcı olacaklardır.
İşte müşteriye dijital yollarla nasııl ulaştığımıza bir kaç örnek.
Instagram, facebook ve twitter gibi sosyal medyada yer almak. Bu bize müşteri ile bireysel ve gerçek bir iletişim imkanı sunuyor. Bu sayede ürünlerimizi bizzat sunma, içerikler de resimler de dahil olmak üzere, ve satma imkanımız oluyor.
Bu etkileşimin ve bilgilenrimenin tamamen yeni bir yolu.
Milyonlarca seçenek içinde boğulan insanlar kendilerini doğru yönlendirecek kişilere ihtiyaç duyuyorlar. Seçenek felci olmak günümüz yeni olgusudur.
Bu internet ortamında müşteriye hangi güçlü ve güvenilir markayı seçmesi konusunda yardımcı oluyoruz.
İddialı ve çekici içerik, farklı ürünler, kaliteli teklif ve teknoloji sanatı bizi rekabetçi ve başarılı yapacaktır.

 

 

 

 

 

Slayt8

Müşteri iletişimi, katılımı ve dönüşümünün anahtarı güçlü içerikleri olan siteler, sosyal ağlar ve mağaza kanallarıdır. Video bu gelişimde önemli bir öncüdür.
Müşteriler hem bizden hem de sizden daha çok ve iyi içerik bekliyor. Başarı için bazı kritik hususlar vardır.
Benzersiz içerik ve gömülü teklifler geri dönüşü oldukça etkiler. Geniş kapsamlı içeriklerin müşterileri daha çok ikna ettiğini ve sonrasında ise bunun müşterinin rezervasyon yapmasını sağladığını gördük. İçerikler e-ticaret sitelerine, sosyal platformlara ve mağaza vitrinlerine yerleştirilebilir. Potansiyel müşteri grubuna ve hedef kitleye hitap ettiği sürece farklı içerik ve format kullanma hususunda hiç bir sıkıntı yoktur. Video otel ortakları için geridönüşümü hızlandıran bir etkendir. Hareketli resimlerin, broşürlerde kullandığımız basit resimlere göre daha zorlayıcı olduğunu gördük. Dijital ortamda farkedilmek istiyorsan yeni içerik sunmak zorundasınız. Otelleri kampanyalarla birleştirmek turizm odalarının bütçesine ciddi katkılar sağlar. Pazarlama faaliyetlerini ve hedefleri desteklemek adına sıklıkla turizm odaları ile çalışıyoruz. Ancak doğru teklif olmadan doğru geri dönüş olmaz. Bazı bölgelerdeki ilgiyi arttırmak istiyorsak eğer konaklama ile ilgili somut teklifler sunmalıyız. Parasını nerede haracayabileceğini ve neler yapabileceğini açıkça belirtmemiz gerekir. Eğer bunu doğru şekilde yaparsak, bütçeye ciddi destek olur ve iyi sonuçlar alırız.

Slayt9

Alman pazarında daha yeni test ettiğimiz oldukça yenilikçi olan çevrimiçi ve çevrimdışı bağlantılı olan arttırılmış gerçeklik dir. Thomas Cook broşürlerinde otellerin belli başlı resimlerine yer verdik. Yeni uygulamamız olan, Travel Insight sayesinde, bu resimleri akıllı telefonlarınızla taratıp, otelle ilgili videolara, 360 derece görünümüne , google maps de nerede olduğuna ve diğer tüm bilgilere kadar herşeyi öğrenebilirsiniz.
Şu anda broşürlerin geleceği hakkında konuşmaktan ziyade geleneksel reklam kanallarını dijital çağ ile nasıl entegre edebileceğimiz hakkında konuşuyoruz. Şu an bu uygulamada 250 otel yer almaktadır ve dahası da olacaktır. Arttırılmış Gerçeklik broşürlerle dijital içerik arasında köprü görevi görmektedir.

Slayt10

Daha önce de belirttiğimiz gibi: geri dönüşümü tetikleyen doğru içerikten bahsediyorsak video en başta gelir.
Yeni teknoloji yeni perspektifler sunuyor: küçük uçak veya FlightCams sayesinde müşteri otelle ilgili bilgi sahibi oluyor.
Tabikide bu bir tur operatörü olarak rekabet içinde farklılaşmamızın ve doğal olarak kendi ürünümüze, fikirlerimize markalarımıza odaklanmamızı sağlıyor.Şu an 60 tane video mevcut olmakla beraber 200 tane daha planlanmaktadır. Haydi Sentido otellerimizden birine göz atalım.

Slayt11

Flightcam videoları güzel ve etkileyicidir ancak sanal gerçekliğe göre bir şey değildir.

 

Oculus Rift gibi yeni cihazlar size yepyeni bir deneyim yaşatabilir. İlk seyahatinizde, satın almadan önce deneyebilirsiniz. Otellerimizden birini ziyaret ederek gerçekte sizi neler beklediğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.
İlk pilot uygulamamız Ağustos ayında Londra daki konsept mağazalarımızdan birinde başlattık, daha sonrasında ise noelden önce Britanya, Almanya ve Belçika da da uygulamaya koyacağız. İlk başta az sayıda satışa sunulacaktır ancak müşteri tarafından kabul gördüğü taktirde daha fazla tedarik edilecektir.

 

Slayt12

Dijital dünyada bilgi yeni para birimidir. Zengin data ifadesini ve bunun şirketleirn müşteriye yaklaşım açısından ne anlama geldiğini duymuşsunuzdur. Müşterinizi tanımak, öncesini ve ihtiyaçlarını bilmek bireysel teklifler sunmanızı ve sadakatinizi arttırmanızı sağlar. Ayrıca:
Müşteri bilgileri ve teknolojiye yatırım yapmak ortaklığınızı güçlendirmekle beraber iyi sonuçlar verir. Yeni IT ve CRM sistemleri ile mağaza ve web müşterilerini ayırt etmek kolay olmaktadır.
Bir sonraki aşamada, müşterilerimizin daha ayrıntılı bilgilerini elde etmek adına 3.parti demografik ve davranışsal verilerini zenginleştirebiliriz. Bu bize ortaklarımızla tur operatörlemiz arasında web sitesi üzerinde promosyon yapma olanağı sağlar.
Müşteri verileri ve zeka başarılı ortaklık demektir.

 

Slayt13

Rezervasyon ile kalkışın gerçekleşmesi arasındaki geçen zamanın 166 gün veya dört ay olduğunu biliyor muydunuz?

 

Dört ay boyunca tur operatörü, müşteriyle iletişime geçebilir, rezervasyonu ile ilgili bilgilendirme yaparak ek teklifler sunabilir. Anketler, bizden rezervasyon yapan insanların, bizden sadece fatura gönderip para talep etmenin de ötesinde beklentilerinin olduğunu gösteriyor.

 

Rezervasyon sonrası ve yolculuk öncesi müşteriyle görüşme yeni teklif sunma fırsatı verir.

 

İskandinavyadaki arkadaşlarımız bunu çok iyi uygulamaktadırlar ve bizlerde onlardan çok şey öğrenmekteyiz. Biz de rezervasyondan iki hafta sonra başlayıp yolculuktan iki gün önce sona erecek olan görüşme uygulamamıza başladık. Seyahat verileri doğrultusunda, varış bilgileri, uçuş bilgileri, otel, transferler, sigorta ve gerekli seyahat evrakları hakkında bilgilendirme yapıyoruz.

%64 nün mailleri okumasını ve %20 sinin ise sitemizi ziyaret etmesinigerçekten şaşkınlıkla karşıladık.

 

Slayt14

Çok yönlü iletişim stratejisiyle ilgili konuşmak sadece çevrimiçi ve dijital kanallar anlamına gelebilir. Bu büyük bir yanlış anlaşılmadır. Çok yönlü iletişim doğru yer de doğru zamanda müşterinin erişebileceği pozisyonda olmak demektir. Bir çok sektöre insanlar internetten ararştırma yapıp caddelerdeki mağazalardan alışveriş yaparlar. Aslında kişisel iletişim ve tavsiye arayışındadırlar. Dijital dünya seyahat mağazasının kapısının önünde durmaz.
Modern mağaza vitrinlerinde insanalara ulaşabilecekleri hedef ve teknoloji içerikli yaş ve cinsiyete uygun seçenekler sunuluyor. Sonuçlar ise cesaretlendirici niteliktedir. Müşterilerin %22 si 10 saniyeden daha fazla vitrinlere bakmaktadır.

 

Büyük mağazalarımızdaki 500 den fazla vitrin Avrupa nın en geniş açık hava seyahat medya ağını oluşturmaktadır.

 

Slayt15

Videolar, resimler ve diğer etkileyici renkli materyallerin olduğu içerikten oldukça bahsettim.
Tabikide bir tur operatörünün içeriği değişik boyuttadır: doğru yerde doğru ürün anlamına gelir. Bilirsiniz ki her teklif müşteri ile başlar.

 

Zaman değişti: Önceden iyi zamanlarda otel, uçuş, transfer ve diğer hizmetlerden oluşan paket hazırlar satardık, Antalya da bir ya da iki hafta gibi mesela.
“Yaptığın şeyi sat” ben bu yaklaşımı, daha fazla veya daha az arz odaklı, başta şirketin perspektifinin dışında üretilen olarak adlandırırdım.

 

Günümüzde satış müşteri ile başlar ve müşteri ile biter. Müşteriye taleplerinin neler olduğunu sormak, tatilden neler beklediğini sormak rezervasyon yapmasını sağlayacak doğru ürünün oluşturulmasını sağlar. “Sattığın şeyi yap” ya da müşteri odaklı.

 

 

 

Slayt16

Müşterinin ihtiyacına göre yapmak, diğerlerinden farklı olmak ve kendimiz ve ortaklarımız için değerler oluşturmak, işte bunlar ideal kombinasyondur. Biz buna Konsept Otelleri diyoruz.

 

Otel deneyimi tüm tatil deneyimini belirler. Bu bir gerçektir. Müşteriler otellere tur opreatörlerinden daha çok sadıktırlar. Bunları göz önüne aldığımızda,biz ve başkaları oteller aracılığıyla, yeni markalar oluşturarak ve yeni konseptler üreterek modern müşteri gözünde farklılık yarattık.

 

Ortaklar için yeni fırsat demek tüm kanallardan satılan güçlü markalar demektir.

 

Slayt17

Otelciler ve Tur Operatörleri yeni dijital zorluklarla karşı karşıya
Artan şeffaflık nedeniyle, kötü kalitenin satışı engellemesi
Online İtibar Yönetimine ve Sosyal Medya ya Bağlılık
Müşteri ve rekabetin dijital gelişimi ve yetkinliği
Müşteri geri dönütüne bağlı iyi ve yapılandırılmış kalite yönetimi

Slayt18

Kalite bu zaman kadar Sosyal medya üzerindeki geri dönüt kanalları kadar şeffaf olmamıştı.

Slayt19

Otel değerlendirme ve fiyatları rezervasyon kararını etkileyen önemli faktörlerdir.
Hemen hemen tüm yolcular satış kanallarından bağımsız olan online değerlendirmeleri kullanıyor.

Slayt20

Slayt21

Slayt22

Oteller sunulan araçları etkin şekilde kullanmalılar.

Yorumlara Cevaplar – müşteriye geridönütlerine değer verdiğinizi ve onları ciddiye aldığınızı gösterin.
İçerik Yönetimi – otelinizin ilgili sitelerde doğru şekilde sunulduğundan emin olun (içerik, resimler, adresi, isim vs.)

Slayt23

İlk hamle avantajı:Thomas Cook, 400 den fazla yorum sitesinde yer alan müşteri yorumlarını ve geridönütlerini analiz eden TrustYou programını kullanan ilk ve tek tur operatörüdür.
TrustScore otomatik olarak her oteller ilgili kalite hesaplaması yapar
Düşük kaliteli otel otomatik uyarısı
TC Group için özel ayarlar
TrustYou da şu an 30.000 civarında kalıcı skoru olan Thomas Cook otelleri vardır
Thomas Cook tarafından destek
Kendin yap: ORM eğitimine katılın
Kendin yap: TrustYou ile iletişim kurabilir ve abone olabilirsiniz- kalite müdürümüz araçla ilgili size açıklama yapıp gösterecektir.
Sizin için çalışıyoruz: Yapılandırılmış online itibar yönetiminizle ilgili size yardımcı olabiliriz
TrustYou
Das Konzept:
TY ist ein OnlineTool welches die Hotelbewertungen von über 400 Vergleichseiten zusammenfasst und daraus Analysen und Reports erstellt (z.B. die Respondrate von Hotels)
Zu jedem Hotel wird automatisch ein TrustScore berechnet welcher sich an den aktuellsten Bewertungen sowie an einem hohen Traffic orientiert
TY bei TC:
TrustYou wird seit Mai 2014 aktiv bei TC genutzt
TC ist der erste und einzige Tour Operater, der dieses Tool nutzt
Insgesamt wurden 600 MA gruppenweit geschult das Tool zu nutzen
Vor allem in folgenden Bereichen:
QM  Nutzung als Grundlage bei Qualitätsdiskussionen mit den jeweiligen Hotels
Produkt  Nutzung im Auswahlprozess
Longtail  Nutzung als Filter
Hotels-Resorts  Ableiten von Verbesserungsmaßnahmen, vor allem bei Franchise Hotels
Vertriebsleiter  als Argumentationshilfen für den Vertrieb gegenüber dem Kunden
Hoteleinkauf
eCom

 

Slayt24

Turizmin geleceği nerede yatıyor?
Uzay tatili sektörü rüyalarında. Uzay mekiği ile insanları yıldızalara göndermek.
Güzel geliyor ancak biraz pahalı. Muhtemelen herkes böyle güzel bir yolculuk için milyonlar harcayamaz..

Slayt25

Ben şahsen geleceğin başladığı yerde yattığına inanıyorum…

 

 

 

Slayt26

… Hala sahilde aynı zamanda dijital !

 

Sunum: MARCO RYAN

Thomas Cook’un Çoklu Satış ve Pazarlama Kanalları Yöneticisi Marco Ryan, Resort Turizm Kongresi’nde turizmcilere dijital gelişmeler konusunda tüyolar verdi.

Dijital alanda atağa geçen Avrupa seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook’un Marco Ryan Çoklu Satış ve Pazarlama Kanalları Yöneticisi Marco Ryan, 4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde turizmcilere dijital dünyadaki gelişme ve değişimlerin turizm sektörüne etkilerini anlattı.

Slayt1Slayt2

Slayt3 Slayt4

“Anarşi ortamı hakim, yeni sadakat şekli geliştirilmeli”

Gerek rakiplerin, gerekse müşterilerin yaklaşımının değiştiğini vurgulayan Ryan, artık bir tür anarşi ortamının olduğunu belirterek, “Yeni bir sadakat şekli geliştirilmeli” dedi.

“Müşterileri nasıl marka elçisi yapacağız?” diyen Ryan, müşteriyi ve taleplerini anlamanın önemine vurgu yaptı.

Yeni dijital çağda bu değişimi anlayanların ve ayak uyduranların şansının yüksek olduğunu kaydeden Ryan, Delta Air örneğini veren Ryan, şirketin IT’den pazarlamaya bütün ekibini geliştirip yenilediğini ve ABD’de en sevilen havayolu seçildiğini kaydetti.

Yeni müşterilerin “pürüzsüz deneyimler” yaşamak istediğini belirten Ryan, “Online itibar yönetimi”nin giderek anlam ve önem kazandığına işaret etti.

Google ve Amazon gibi sektör dışından oyuncuların da turizme girdiğini hatırlatan Ryan, artık rekabetin farklılaşıp kızıştığını bu nedenle müşteri ilişkilerinin önem kazandığını kaydetti.

Slayt5 Slayt6 Slayt7 Slayt8

“Sosyal medya hesabı açmak yetmiyor”

“Sadece sosyal medya hesabı açmak yetmiyor” diyen Ryan, “Diyaloğu nasıl kurarım buna bakmanız lazım. Bütün iyi diyaloglar dinleme ile başlar” şeklinde konuştu.

Marriott ve Thomas Cook gibi sektörün farklı kesimlerinden büyük oyuncuların bu değişimi görüp ona göre hareket ettiklerini ifade eden Ryan, “Müşteri ile birlikte düşünüp hareket etmeliyiz” dedi.

Slayt9 Slayt10

“Dijital dünyanın her yerinde olamazsınız”

Marco Ryan şöyle devam etti:
“Farklı yatırımcılar farklı modellerle pazara giriyor. Bu da sizin planlarınızı bozabilir.

Her şeyle savaşmayın. Anlamaya ve sürecin parçası olun. Dijital dünyada her yerde olamazsınız. En iyi olduğunuz yerde olun.”

Ev turizmi ve benzeri yeni trendlerin otellerin işini bozduğunu belirten Ryan, “Güçlü bir iş ortağı seçin. Expedia 600 milyon dolar IT yatırımı yapıyorsa sizin 600 milyon dolarınız var mı? Yoksa Expedia ile çalışın. Sadece fiyata değil, değere odaklanın. Değer sadece tekrar müşteri kazanmak değil, tümü. Örneğin hızlı parasız internet hizmeti daha da önem kazanıyor. İnovasyon ile fark yaratın. İnnovatif olmanın farklı yolları var. ‘Rezervasyonunuzda bu yoktu’ deme şansınız kalmadı. Paylaşım ekonomisinin bir parçası olmalısınız. Değişimin paçası olun.

Endişelenmeyin yardım alın. Sakin olun ve dijitalleşin.”

Otellerin yapılan yorumları da dikkate almaları gerektiğine işaret eden Ryan, “Müşteriyi dinlemiyorsanız kötü… İngilizce’deki bir deyimle ‘pislik fırtınası’ da yaratabilirsiniz, dikkatli olun. Müşteri için ürünün değerini görün” dedi.

Slayt11

Sunum: KLAUS HILDEBRANDT

Alman FVW dergisinin yayın yönetmeni Klaus Hildebrandt, Resort Turizm Kongresi’nde gazeteci gözüyle Türkiye turizmini değerlendirdi.

Almanya’da yayınlanan en önemli turizm ve seyahat sektör dergilerinden FVW’nin Yayın Yönetmeni turizm gazetecisi Klaus Hildebrandt, 4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katılarak gazeteci gözüyle Türkiye turizmini değerlendirdi.

Antalya Aska Lara Hotel & Resort’teki kongrede konuşan Klaus Hildebrandt, Türkiye’yi büyüten konukseverliği. Alman turist, “İspanya ya da başka yerde bize neden çay kahve ikram edilmiyor diye soruyor” dedi.

Türkiye turizminin son 30 yılda çok önemli bir yol katettiğini vurgulayan Hildebrandt, eleştirilecek yönlerin de olduğunu belirtti.

Türkiye ve çevresinde son zamanlardaki sıcak siyasal gelişmelere işaret eden Hildebrandt, “Siyasal gelişmeler her zaman risktir. Turizm siyasetin ayrılmaz parçası. Sektör olarak dernekleriniz, birlikleriniz güçlü. Ama uluslararası yönünüzü de güçlendirmelisiniz. Tanıtım ve pazarlamaya ağırlık vermelisiniz. Bunun da tek yeri fuarlar değil. Kendi imajınızı kendiniz belirleme ve kontrol etme noktasında etkili olmalısınız. Bazen sektörün siyasetten biraz uzak durmasında yarar var. Siyasilerin yapmadıklarını sektör olarak siz yapmaya bakın.” dedi.

Turizmde müşteri profilinin giderek değiştiğine işaret eden Hildebrandt, “İnsanlar tatilde bir şeyler yaşayarak evlerine dönmek istiyor. İnsanlara ‘o kadar güzel bir yere gideceksiniz ki çok güzel şeyler yaşayacaksınız’ demek ve buna göre ürün sunmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

İnternetin artık çok büyük ve kapsamlı bir alan olduğuna değinen Hildebrandt, “Almanların büyük bölümü internetten tatil araştırıyor. İnternette kendinizi iyi anlatmalısınız. Anlatacak çok şeyiniz var aslında” dedi.

“Rekabet uyumaz” başlığı ile pazardaki derinleşen rekabete göndermede bulunan Hildebrandt, “Yunanistan, Mısır gibi rakipleriniz krizden çıktıkça güçlenmeye başladılar. İspanya da zamanında Türkiye’yi dikkate almayarak hata yapmıştı. Rakiplerinize dikkat etmeniz gerekiyor” sözleri ile Türk turizmcisini uyardı.

İşte, KLAUS HILDEBRANDT’ın sunumu;

Slayt1 Slayt2 Slayt3 Slayt4 Slayt5 Slayt6 Slayt7 Slayt8 Slayt9 Slayt10 Slayt11 Slayt12 Slayt13 Slayt14

 

Sunum: JURGEN STILLES

 

 

 

 

Almanya merkezli kruvaziyer şirketi Norvegian Cruise’nin Genel Müdürü Jürgen Stille, kruvaziyer turizminin tarihsel gelişimini aktardığı sunumunda, Türkiye’nin kruvaziyerdeki olanak ve fırsatlarını da değerlendirdi.

Slayt2

Slayt3

Slayt4

Slayt5

Slayt6

Slayt7

Slayt8

Slayt9

Slayt10

Slayt11

Slayt12

Slayt13

Slayt14

Slayt15

Slayt16

Slayt17

Slayt18

Slayt19

Slayt20

Slayt21

Slayt22

Slayt23

Slayt24

Slayt25

Slayt26

Slayt27

Slayt28

Slayt29

 

FANKHAUSER: DİJİTAL DÖNÜŞÜME AYAK UYDURANLAR AYAKTA KALIR

Peter Farkhauser, Thomas Cook’un CEO’luğa getirilmesinden sonra ilk konuşmasını 4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptı.

Devamını Oku

“DİJİTALDE HER YERDE OLAMAZSINIZ, EN İYİ OLDUĞUNUZ YERDE OLUN”

Thomas Cook’un Çoklu Satış ve Pazarlama Kanalları Yöneticisi Marco Ryan, Resort Turizm Kongresi’nde turizmcilere dijital gelişmeler konusunda tüyolar verdi.

Dijital alanda atağa geçen Avrupa seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook’un Marco Ryan Çoklu Satış ve Pazarlama Kanalları Yöneticisi Marco Ryan, 4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde turizmcilere dijital dünyadaki gelişme ve değişimlerin turizm sektörüne etkilerini anlattı.

KlausHildebrandtE

“Anarşi ortamı hakim, yeni sadakat şekli geliştirilmeli”

Gerek rakiplerin, gerekse müşterilerin yaklaşımının değiştiğini vurgulayan Ryan, artık bir tür anarşi ortamının olduğunu belirterek, “Yeni bir sadakat şekli geliştirilmeli” dedi.

“Müşterileri nasıl marka elçisi yapacağız?” diyen Ryan, müşteriyi ve taleplerini anlamanın önemine vurgu yaptı.

Yeni dijital çağda bu değişimi anlayanların ve ayak uyduranların şansının yüksek olduğunu kaydeden Ryan, Delta Air örneğini veren Ryan, şirketin IT’den pazarlamaya bütün ekibini geliştirip yenilediğini ve ABD’de en sevilen havayolu seçildiğini kaydetti.

Yeni müşterilerin “pürüzsüz deneyimler” yaşamak istediğini belirten Ryan, “Online itibar yönetimi”nin giderek anlam ve önem kazandığına işaret etti.

Google ve Amazon gibi sektör dışından oyuncuların da turizme girdiğini hatırlatan Ryan, artık rekabetin farklılaşıp kızıştığını bu nedenle müşteri ilişkilerinin önem kazandığını kaydetti.

“Sosyal medya hesabı açmak yetmiyor”

“Sadece sosyal medya hesabı açmak yetmiyor” diyen Ryan, “Diyaloğu nasıl kurarım buna bakmanız lazım. Bütün iyi diyaloglar dinleme ile başlar” şeklinde konuştu.

Marriott ve Thomas Cook gibi sektörün farklı kesimlerinden büyük oyuncuların bu değişimi görüp ona göre hareket ettiklerini ifade eden Ryan, “Müşteri ile birlikte düşünüp hareket etmeliyiz” dedi.

“Dijital dünyanın her yerinde olamazsınız”

Marco Ryan şöyle devam etti:
“Farklı yatırımcılar farklı modellerle pazara giriyor. Bu da sizin planlarınızı bozabilir.

Her şeyle savaşmayın. Anlamaya ve sürecin parçası olun. Dijital dünyada her yerde olamazsınız. En iyi olduğunuz yerde olun.”

Ev turizmi ve benzeri yeni trendlerin otellerin işini bozduğunu belirten Ryan, “Güçlü bir iş ortağı seçin. Expedia 600 milyon dolar IT yatırımı yapıyorsa sizin 600 milyon dolarınız var mı? Yoksa Expedia ile çalışın. Sadece fiyata değil, değere odaklanın. Değer sadece tekrar müşteri kazanmak değil, tümü. Örneğin hızlı parasız internet hizmeti daha da önem kazanıyor. İnovasyon ile fark yaratın. İnnovatif olmanın farklı yolları var. ‘Rezervasyonunuzda bu yoktu’ deme şansınız kalmadı. Paylaşım ekonomisinin bir parçası olmalısınız. Değişimin paçası olun.

Endişelenmeyin yardım alın. Sakin olun ve dijitalleşin.”

Otellerin yapılan yorumları da dikkate almaları gerektiğine işaret eden Ryan, “Müşteriyi dinlemiyorsanız kötü… İngilizce’deki bir deyimle ‘pislik fırtınası’ da yaratabilirsiniz, dikkatli olun. Müşteri için ürünün değerini görün” dedi.

Sunum için tıklayınız!

HAKAN ATEŞ: TURİZM TÜRKİYE’NİN PETROLÜDÜR

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Resort Turizm Kongresi’nde “Olmasaydı cari açık daha da büyürdü” dediği turizm için “Gözümüzün nuru gibi bakmamız gereken bir sektör” tanımını yaptı.

4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin en büyük destekçisi DenizBank’ın Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Ateş kongrede turizmin önemini vurgulayan bir sunum yaptı.

“Turizm Türkiye’nin petrolüdür” diyen Ateş, “Türkiye turizmin ekonomideki payı açısından 4. büyük ülke. 2014 itibaiyle sektörde çalışan sayısı 1 milyonu geçti. 54 sektörü besliyor, ülkenin katma değeri en yüksek sektörü” diye konuştu.

“Turizm olmasaydı cari açık daha yüksek olurdu”

Sene sonunda 45 milyar dolarlık cari açık beklendiğine işaret eden Ateş, “32 milyar dolarlık gelir beklentisi var. Turizm olmasaydı bu açık 75 milyar olurdu” dedi.

Rusya ve Ukrayna’nın Türkiye turizmindeki payının yüzde 19 olduğuna değinen Ateş, “Oradaki gelişmelerin bizi bir miktar olumsuz etkileyeceği beklentisi var. Ancak diğer taraftan Avrupa ve Amerika ile olan sorunlar bu pazarda Türkiye için firsat da olabilir.

Yatırımcıların Avro’yu kullanmaları yatırımcılar açısından yararlı olacaktır. Dolar daha da yükselecek. Jeopolitik gerginlikler risk ama fırsat da olabilir” şeklinde konuştu.

“Türk lirası bu dönemde değer kazandığından turizm pahalılaşacaktır” diyen Ateş, “Bunu fiyatlara yansıtmazsak ülke turizmi ve ekonomisi açısından iyi olacaktır” sözleri ile turizmcilere uyarıda bulundu.

Türkiye’nin turizmde 80’lerden bu yana yılda 36 bin yatak ortalaması ile büyüdüğünün altını çizen Ateş, “Ancak turizmin çeşitlendirilmesi önemli. Golf, sağlık, termal gibi alanların geliştirilmesi gerekiyor. İran, Rusya gibi ülkelerden direkt uçuşlar önemli. Tur operatörlerine teşvik verilmesi önemli Havaalanı yatırımları önem kazanmış durumda” dedi.

Merkez Bankasının rekabetçi para yaklaşımının doğru olduğuna değinen Ateş, bunun turizm açısından da önemli olduğuna işaret etti.

Genç turistlerin önemine dikkat çeken Ateş, “Gençlere yatırım yapılmalı. Daha fazla seyahat ediyorlar. Bu nedenle dijital dönüşüme ayak uydurmak gerekiyor” dedi.

“Kredi geri ödemelerinde turizme danışmanlık da veriyoruz” diyen Ateş, turizme yönelik ürünlerini artıracaklarını kaydetti.

“Bu sektöre gözümüzün nuru gibi bakmalıyız”

Ateş, “Bu sektöre gözümüzün nuru gibi bakmak zorundayız. Başta kamu yönetimi ve siyasetçiler olarak. Biz sözümüzü tuttuk bu alanda birinciliği bu yıl da bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

“Rusya’daki kriz kısa vadede çözülmez”

Rusya ve çevresindeki coğrafyada yaşanan krizlere ve turizme olası etkilerine de değinen Ateş, “Rusya ve Avrupa ve Amerika tarafından bu süreç çok kısa sürede sonuçlandırılamayacaktır. Bu ne getirir? Bu toprakların altında altın, gümüş gibi çeşitli rezervler var. Para değeri düşen halk harcamaları kısar. Bu da Rusya ve Ukrayna pazarında belirleyici efekt olabilir. Rusların Türkiye’yi daha fazla tercih edeceği öngörüsü de var.

Sberbank pazarın yüzde 50’sini elde tutuyor, Rus Merkez Bankası’nın da hissesi olduğu bir kuruluş. Bizim de görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Rusya’da Avro’ya dönülebilir”

Rusya turizminin Avro’ya dönebileceğine dikkat çeken Hakan Ateş, “Avro ile düşünülmesini öneririm” dedi.

 

İşletme kredilerinde otellere destek sağladıklarını belirten Ateş, “Doğrudan tur operatörlerine de destek olma gayretimiz var. Ancak şu an daha çok tur operatörleri yatırımcı olarak bize geliyorlar. Ama daha fazla imkan sağlanabilir tabii ki” diye konuştu.

Sunum için tıklayın >>